Notowania

budownictwo
15.09.2017 10:47

Vistal kontynuuje rozmowy z partnerami, rozpoczął zbywanie wybranych aktywów

Podziel się
Dodaj komentarz

Vistal Gdynia kontynuuje rozmowy z bankami finansującymi i partnerami dotyczące warunków dalszej współpracy, a także wyodrębnił grupę aktywów do sprzedaży i rozpoczął proces ich zbycia, poinformował prezes Ryszard Matyka.

"Jesteśmy w pełni świadomi sytuacji finansowej, w której teraz znajduje się Grupa Vistal Gdynia. Obecnie naszym priorytetem jest jak najszybsze jej uzdrowienie. W tym celu - przy wsparciu doświadczonych doradców - podjęliśmy już konkretne działania. Obejmują one, po pierwsze, rozmowy z kluczowymi bankami finansującymi Grupę Vistal Gdynia (tj. PKO BP, ING, BGŻ BNPP, Credit Agricole, BOŚ oraz BGK) dotyczące warunków dalszej współpracy banków z Grupą Vistal Gdynia. W ramach tego procesu, spółka zaproponowała bankom zawarcie umowy, która zagwarantowałaby Grupie Vistal Gdynia bieżącą płynność z wpływów z kontraktów" - napisał Matyka w komentarzu.

Dodał, że spółka i jej doradcy codziennie są w kontakcie z bankami w tej sprawie, w tym również z trzema bankami które, jak rozumie spółka, zapobiegawczo podjęły decyzje o zmianie warunków współpracy dotyczących części zawartych z nimi umów kredytowych.

"Po drugie, prowadzimy rozmowy z naszymi partnerami handlowymi, które zmierzają do dostosowania warunków naszej współpracy do zmienionych okoliczności. Po trzecie, wyodrębniliśmy grupę aktywów do sprzedaży i rozpoczęliśmy proces ich zbycia" - wskazał prezes.

Ponieważ wszystkie kluczowe kontrakty z kontrahentami zawierane są za pośrednictwem Vistal Gdynia S.A. wnioski o upadłość niektórych spółek zależnych grupy w niewielkim stopniu wpływają na ryzyko braku realizacji tych kontraktów, a wnioski te Vistal traktuje jako brak zrozumienia jego sytuacji czy próbę wymuszenia na nim dokonania określonych płatności, czytamy także.

"Wierzymy, że przy wsparciu naszych partnerów biznesowych, podejmowane działania przełożą się na znaczącą poprawę sytuacji płynnościowej Grupy Vistal Gdynia, która z kolei pozwoli przeprowadzić nam skutecznie konieczną reorganizację operacyjną i finansową Grupy Vistal Gdynia" - podsumował prezes.

Vistal poinformował wcześniej, że wierzyciele Vistal Eko i Vistal Offshore, spółek zależnych Vistal Gdynia, złożyli wnioski o ogłoszenie ich upadłości. Ponadto spółka zależna Vistal Construction złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Wcześniej Vistal Gdynia podał, że w wyniku aktualizacji budżetów długoterminowych kontraktów szacuje, że obniżenie wyniku na kontraktach może zmniejszyć skonsolidowany wynik finansowy za I półrocze br. o ok. 88,1 mln zł. Spółka zdecydowała też o utworzeniu odpisu aktualizującego w wysokości ok. 3,4 mln zł.

Vistal Gdynia - spółka dominująca grupy Vistal - to producent konstrukcji stalowych, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w styczniu 2014 r. Grupa działa w segmentach infrastrukturalnym, marine i offshore, w tym infrastruktury portowej, budownictwa kubaturowego i energetyki.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz