Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Na Wall Street spokój

0
Podziel się:

Bez pracy w USA w sierpniu było 4,4 proc. Amerykanów. To oznacza niewielki wzrost bezrobocia względem lipca.

Inwestorzy z Wall Street bacznie przyglądają się najnowszym danym z gospodarki USA.
Inwestorzy z Wall Street bacznie przyglądają się najnowszym danym z gospodarki USA. (UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Giełdy w USA zakończyły ubiegły tydzień wzrostami cen akcji. Nie przeszkodziły w tym dane z rynku pracy, które były poniżej oczekiwań ekonomistów.

Bez pracy w USA w sierpniu było 4,4 proc. Amerykanów. To oznacza niewielki wzrost bezrobocia względem lipca, gdy było na poziomie 4,3 proc. - podał Departament Pracy.

To lekkie zaskoczenie i to w dodatku niezbyt przyjemne. Ekonomiści spodziewali się utrzymania bezrobocia bez zmian. Oczekiwań nie spełniły też statystyki dotyczące nowych miejsc pracy. Zatrudnienie (poza rolnictwem) zwiększyło się w ciągu ostatniego miesiąca tylko o 156 tys. Prognozy zakładały wynik lepszy o około 26 tys.

- Raport z rynku pracy był słaby, bez wątpliwości - podkreśla Alan Ruskin z Deutsche Banku. - Jedyne pytanie, jakie się rodzi dotyczy dostosowań sezonowych, ponieważ był to siódmy z rzędu sierpień, w którym dane o nowych miejscach pracy były niższe od oczekiwań.

Zobacz także: Ich nie cieszy niskie bezrobocie. Brakuje rąk do pracy

- Dane nie zmienią poglądu amerykańskiego banku centralnego na redukcję sumy bilansowej, ani na zapowiadaną podwyżkę stóp procentowych, która jest bardziej prawdopodobna niż ocenia rynek - wskazuje Ruskin.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku szacowane jest od dłuższego czasu jedynie na niecałe 40 proc.

Utrzymanie niższego poziomu oprocentowania w bankach sprzyja wzrostom cen akcji. Te obserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Tydzień na Wall Street

Końcówka ubiegłego tygodniu upłynęła nie tylko na publikacji ważnych danych z rynku pracy. Poznaliśmy też treść reportu i odczyt indeksu PMI, określającego koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym. Jego wartość spadła do 52,8 z 53,3 pkt, co oznacza lekkie pogorszenie nastrojów wśród menedżerów działających w tym segmencie gospodarki.

Z kolei indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w sierpniu 96,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Oznacza to wyraźniejszą poprawę nastrojów wobec lipca, gdy indeks był na poziomie 93,4 pkt.

W poniedziałek z USA nie napłyną istotne dane i nie odbędzie się sesja na giełdzie. Jest to bowiem dzień wolny od pracy z powodu Święta Pracy (Labor Day).

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)