Notowania

gospodarka
16.08.2017 08:11

Po kilku nerwowych sesjach wrócił spokój na Wall Street

W ciągu dnia sentyment na Wall Street chwilowo wsparły mocne dane z gospodarki USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian głównych indeksów. W ciągu dnia sentyment na Wall Street chwilowo wsparły mocne dane z gospodarki USA. W centrum uwagi inwestorów znalazły się też doniesienia w sprawie programu skupu aktywów Europejskiego Banku Centralnego.

Przez ostatni tydzień na amerykańskiej giełdzie dużo się działo. Notowania indeksów, grupujących najważniejsze spółki, charakteryzowały się gwałtownymi zmianami w górę i w dół. Miało to związek głównie z geopolityką, a dokładniej niepokojącymi działaniami ze strony Korei Północnej. Ostatnia sesja przyniosła jednak uspokojenie i główne wskaźniki giełdowe wyszły mniej więcej na zero.

We wtorek indeks Dow Jones Industrial zmienił swoją wartość o zaledwie 0,06 proc. Zmiana ta była na plus. Minimalnie spadły za to notowania dwójki pozostałych najważniejszych wskaźników giełdy w USA. Nasdaq stracił 0,11 proc., a S&P500 0,05 proc.

We wtorek w drugiej połowie dnia w centrum uwagi inwestorów znalazły się odczyty z amerykańskiej gospodarki, które okazały się lepsze od oczekiwań analityków.

Wtorkowa sesja na Wall Street

Jak podali statystycy Departamentu Handlu USA, sprzedaż detaliczna w tym kraju w lipcu wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3 proc. Sprzedaż z wykluczeniem aut zwiększyła się o 0,5 proc., podczas gdy prognozowano 0,3 proc.

Mocno w górę poszedł indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork za sierpień, którego wartość wzrosła do 25,2 pkt. z 9,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie do 10,0 pkt.

Z kolei indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), wyniósł w sierpniu 68 pkt. - poinformowała NAHB w komunikacie. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 64 punktów. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł właśnie tyle.

We wtorek w centrum uwagi rynków finansowych znalazły się doniesienia, że niemiecki wymiar sprawiedliwości poddał w wątpliwość legalność programu skupu aktywów Europejskiego Banku Centralnego.

"Istnieją poważne przesłanki by sądzić, że działania stojące za programem skupu aktywów naruszają zakaz finansowania poszczególnych krajów i wykraczają poza mandat Europejskiego Banku Centralnego" - napisano w oświadczeniu Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Niemiec.

Niemiecki wymiar sprawiedliwości czeka teraz na opinię swojego europejskiego odpowiednika. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma ocenić, czy polityka QE leży w mocy Europejskiego Banku Centralnego tak, jak uwzględniono to w traktatach UE.

Europejski Bank Centralny odpowiedział w oświadczeniu, że program "znajduje się w obrębie jego mandatu" oraz, że podczas gdy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie oceniał program, jego założenia pozostają bez zmian.

Tagi: gospodarka, giełda, finanse, wall street, wiadomości, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz