Notowania

indeksy na wall street
17.12.2015 06:27

Wall Street: Mocne wzrosty po podwyżce stóp procentowych

Amerykańskie giełdy zareagowały wzrostami na decyzję Fed o podniesieniu stóp procentowych i komunikat zapewniający o łagodnym cyklu dalszych podwyżek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Amerykańskie giełdy zareagowały wzrostami na decyzję Fed o podniesieniu stóp proc. i komunikat zapewniający o stopniowym i łagodnym cyklu dalszych podwyżek. W ocenie analityków Rezerwa Federalna zachowała się zgodnie z oczekiwaniami rynku, co uspokoiło inwestorów.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,28 proc. i wyniósł 17.749,09 pkt. S&P 500 zyskał 1,45 proc. i wyniósł 2.073,07 pkt. a Nasdaq Composite zwyżkował o 1,52 proc. do 5.071,13 pkt.

- W końcu mamy jasność co do polityki Fed, czego brakowało w ostatnim czasie i to jest pozytywny czynnik - uważa Matt Maley, strateg z Miller Tabak & Co. w Nowym Jorku. - Wiemy też, że Fed będzie "gołębi". Chociaż inwestorzy się tego spodziewali, to dobrze mieć ostateczne potwierdzenie" - dodał.

Rezerwa Federalna podjęła w środę jednogłośną decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,25-0,50 proc. z 0,0-0,25 proc.

Notowania akcji na Wall Street

Większość ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów spodziewała się właśnie takiej decyzji. Jednocześnie rynek kontraktów terminowych na stopy Fed w Chicago daje tylko 10 procent szans, że kolejna podwyżka będzie miała miejsce już w styczniu, oceniając, że wydarzy się to w lipcu (77 procent prawdopodobieństwa)..

Fed utrzymywał stopę procentową blisko zera od 2008 r. Środowa decyzja była pierwszą podwyżką stóp procentowych w USA od 2006 r.

- Fed potwierdził dobry stan amerykańskiej gospodarki, ale nie zaskoczył rynków bardziej agresywnym podejściem do cyklu zaostrzenia polityki pieniężnej. To bardzo gołębia podwyżka - ocenił Stephen Wood, strateg z Russel Investments w Nowym Jorku.

Janet Yellen, prezes Fed zapewniła na konferencji po posiedzeniu, że proces normalizacji stóp procentowych w USA będzie przebiegał stopniowo i łagodnie.

W komunikacie Fed ocenił, że warunki gospodarcze uzasadniają tylko stopniowe podnoszenie stóp procentowych. Ścieżka wzrostu stóp będzie zależna od danych gospodarczych.

Zdaniem Fed poprawa warunków na rynku pracy jest znacząca, jednak wciąż istnieje przestrzeń do dalszej poprawy. Ryzyka dla wzrostu gospodarczego i rynku pracy są zbalansowane, a Rezerwa Federalna będzie uważnie obserwować rzeczywistą i oczekiwaną inflację.

"Polityka monetarna jest wciąż akomodacyjna, nawet po tej podwyżce, przez co wspiera dalszą poprawę na rynku pracy i powrót inflacji do celu" - napisano w komunikacie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: indeksy na wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz