Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wall Street: Nasdaq z rekordem dzięki Google

0
Podziel się:

Piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie przyniosła nieznaczny spadek indeksu DJIA. Nasdaq Composite osiągnął najwyższy poziom w swej historii.

Wall Street: Nasdaq z rekordem dzięki Google
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)
bEKJZfWt

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła nieznaczny spadek indeksu Dow Jones Industrial. Nasdaq Composite osiągnął natomiast najwyższy poziom w swej historii.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,19 proc. do 18 086,45 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,91 proc. do rekordowego poziomu 5210,14 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,11 proc. do 2126,64 pkt.

Wzrost indeksu technologicznego wynika z dobrych wyników jakie przedstawił za drugi kwartał Google Inc. Akcje firmy internetowej skoczyły aż o +13 proc. do poziomu 699,62 dolara, dzień po tym jak zyski okazały się znacząco wyższe od prognoz. Zysk na jedną akcje skoczył do poziomu 6,99 dolara, przekraczając prognozy analityków o ponad 4 proc.

bEKJZfWv

Notowania dzienne na Wall Street

W centrum uwagi znalazły się dane makro, w tym odczyt inflacji CPI za czerwiec.

Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły o 0,3 proc. mdm. To już piąty miesięczny wzrost wskaźnika CPI z rzędu. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wzrosła o 0,2 proc. mdm.

Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie 0,3 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie 0,2 proc. mdm.

bEKJZfWB

,,Takie dane CPI są właśnie potrzebne Rezerwie Federalnej, aby mogła podnieść stopy procentowe w tym roku. Wzrost inflacji to również generalnie dobry sygnał dla całej gospodarki" - ocenił w CNBC Luke Tilley, główny ekonomista w Wilmington Trust Advisors.

Szefowa Fed Janet Yellen przedstawiła w tym tygodniu amerykańskim parlamentarzystom w Kongresie USA swoje cykliczne, odbywające się raz na sześć miesięcy, sprawozdanie. Yellen oceniła w nim, że sytuacja w gospodarce amerykańskiej, w tym na rynku pracy, może się dalej poprawiać, co powinno pozwolić na podwyżkę stóp procentowych w USA w tym roku.

Lepsze od oczekiwań były dane z rynku nieruchomości w USA. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w czerwcu i wyniosła 1,174 mln w ujęciu rocznym. W maju wskaźnik wyniósł 1,069 mln po korekcie wobec 1,036 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,106 mln.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w lipcu 93,3 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w lipcu wskaźnika na poziomie 96,0 pkt.

bEKJZfWC

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEKJZfWW
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)