Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wall Street nieczynne w Dniu Niepodległości. Europa przerwała czterodniowe wzrosty

0
Podziel się:

W poniedziałek giełdy w USA były nieczynne ze względu na obchody Dnia Niepodległości. W Europie wykorzystano ten czas do korekty wcześniejszych wzrostów.

Wall Street nieczynne w Dniu Niepodległości. Europa przerwała czterodniowe wzrosty
(Kentannenbaum/Dreamstime)
bECAPflx

Traciły akcje banków a mocniejsze po końcu dnia okazały się spółki wydobywcze.

Europejskie akcje zakończyły w poniedziałek czterodniowe wzrosty po ,,brexitowych" spadkach. Indeks największych spółek strefy euro Euro Stoxx 600 spadł o 0,7 proc. po tym jak w trakcie poprzednich czterech sesji zyskał 7,6 proc., a FTSEEurofirst300, który obejmuje również spółki brytyjskie spadł o 0,6 proc.

Notowania w Europie w poniedziałek

bECAPflz

Akcje włoskiego banku Monte dei Paschi di Siena zakończyły sesję na historycznie rekordowo niskim poziomie. Spadły o aż 14 proc. po tym jak Europejski Bank Centralny zażądał redukcji złych pożyczek o 40 proc. w ciągu trzech lat. To wzbudziło obawy o konieczność szybkiego podwyższenia kapitału banku. Włoski indeks FTSE MIB stracił 1,7 proc. i był jednym z najsłabszych w Europie.

W ubiegłym tygodniu akcje rosły w oczekiwaniu, że EBC wykona ruch w kierunku wsparcia gospodarki europejskiej po referendum w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Indeksy akcji nadal jednak pozostają na poziomach niższych od tych sprzed referendum, co oddaje obawy o polityczny i ekonomiczny stan Europy, wpływając szczególnie na kraje peryferyjne, jak Włochy i akcje spółek sektora finansowego.

Analitycy JP Morgan Cazenove w swojej nocie rynkowej zastrzegli, że nie spodziewają się, by odbudowa cen potrwała długo. Inwestorzy będą czekać na spotkanie zarządu EBC 21 lipca.

Indeks banków europejskich Europe Stoxx 600 Bank spadł o 1,6 proc., głównie przez banki włoskie, które straciły średno 3,7 proc. Rzecznik włoskiego premiera Matteo Renziego powiedział, że kraj nie ma planów przeciwstawienia się regułom unijnym i pompowania pieniędzy w banki.

bECAPflF

Pozytywnie poniedziałek zakończyły akcje surowcowe. Indeks Euro Stoxx 600 Basic Resources zyskał 1,5 proc. po tym jak ceny miedzi wzrosły do swoich dwumiesięcznych maksimów po oczekiwaniach na działania stymulacyjne rządu Chin.

Akcje takich spółek jak Rio Tinto, Anglo American and BHP Billiton zyskiwały od 0,5 do 1,3 proc.

Akcje spółek wydobywczych metali szlachetnych odnotowywały nowe rekordy cenowe, odwzorowując idące w górę kursy złota i srebra.

bECAPfma
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)