Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wall Street przygotowuje się na podwyżkę stóp procentowych. Oto efekty

0
Podziel się

Rynek chce, aby tempo podwyżek było umiarkowane, Fed ma tego świadomość i zgodnie z tymi oczekiwaniami będzie prowadził swoją politykę monetarną.

Wall Street przygotowuje się na podwyżkę stóp procentowych. Oto efekty
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)
bEgZaMXV

Sesja na Wall Street zakończyła się w czwartek niedużymi zmianami głównych indesków po serii publikacji makro z gospodarki USA. W centrum uwagi jest polityka Fed po tym, jak w protokole z październikowego posiedzenia bank centralny wyraził gotowość, by podwyższyć stopy w grudniu.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 0,01 proc., i wyniósł 17.739,63 pkt. S&P 500 spadł o 0,11 proc. i wyniósł 2.081,24 pkt., a Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,03 proc. do 5.073,64 pkt.

Czwartek przyniósł publikację nowych danych makroekonomicznych z USA. Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w listopadzie o 0,6 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.

bEgZaMXX

Zobacz, jak wyglądała czwartkowa sesja na Wall Street

Opublikowano również dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 271 tys. z 276 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys.

Z kolei indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w listopadzie plus 1,9 pkt. Rynek liczył na rezultat na poziomie minus 0,5 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na minus 4,5 pkt.

Fed w centrum uwagi

W centrum uwagi rynków utrzymuje się polityka monetarna Fed. Z opublikowanych w środę "minutes" z październikowego posiedzenia Fed wynika, że w ocenie Rezerwy Federalnej podwyżka stóp procentowych w USA w grudniu jest możliwa.

bEgZaMYd

- Wydaje się, że rynek jest przygotowany na podwyżkę stóp procentowych. Rynek chce, aby tempo podwyżek było umiarkowane, Fed ma tego świadomość i zgodnie z tymi oczekiwaniami będzie prowadził swoją politykę monetarną - ocenił dla Bloomberga Mark Dowding, zarządzający funduszami BlueBay Asset Management.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu jest wyceniane po publikacji "minutes" na ok. 68 proc.

- Rynki finansowe wyceniają obecnie duże prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu. Poprzeczka dla danych makro, które pojawią się do tego czasu jest więc zawieszona dosyć nisko - ocenili analitycy Deutsche Banku.

bEgZaMYe

- Spodziewamy się, że raport z rynku pracy za listopad może być relatywnie słaby, co częściowo będzie konsekwencją niespodziewanie bardzo dobrego odczytu za październik. Wydaje się jednak, że Fed zignoruje jakąkolwiek słabość w listopadzie i podkreśli raczej łączną poprawę, jaka jest obserwowana w tym roku - dodali.

W ocenie Deutsche Banku po podwyżce w grudniu, w pierwszej połowie przyszłego roku Fed podniesie ponownie stopy dwa razy. W ich ocenie Fed powstrzyma się natomiast od zmian stóp procentowych w drugiej połowie roku, ponieważ będzie chciał przeanalizować efekty trzech wcześniejszych podwyżek.

W czwartek inwestorzy poznali także decyzję banku centralnego Japonii (BoJ). Bank nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej. BoJ utrzymał target stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów.

bEgZaMYy
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)