Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wall Street w górę. Na koniec tygodnia ważne dane o bezrobociu

Wall Street w górę. Na koniec tygodnia ważne dane o bezrobociu

Fot. UPI Photo / eyevine/EAST NEWS

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Inwestorzy oczekują na piątkowe dane z rynku pracy.

Na koniec dnia Dow Jones Industrial wzrósł o 0,27 proc. do 17 838 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,39 proc. do 4971 pkt, a S&P 500 o 0,28 proc. do 2105 pkt.

- Myślę, że inwestorzy najbardziej wyglądają piątkowych danych o bezrobociu w Stanach - powiedział Eric Wiegand, senior portfolio manager z Private Client Reserve US Bank z Nowego Yorku. Mowa za równo o stopie bezrobocia jak i przede wszystkim danych o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Raport ADP wskazał w czwartek na przyrost zatrudnienia w maju na poziomie 173 tys. To o 7 tys. więcej niż miesiąc wcześniej i o 5 tys. mniej od oczekiwań. Rosnącemu zatrudnieniu towarzyszy spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W ostatnim tygodniu było ich 267 tys. wobec prognozowanych 270 tys.

Przebieg czwartkowej sesji na Wall Street

Dane o bezrobocie są bacznie obserwowane m.in. przez Fed. Amerykańska Rezerwa Federalna stoi przed poważnym wyborem: czy podwyższyć stopy procentowe jak najszybciej czy jeszcze trochę poczekać. Pod koniec ubiegłego tygodnia prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach mogą być właściwe, biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację gospodarczą.

Rynek wycenia szansę podwyżki na czerwiec na 20 proc., 14 proc. mniej niż tydzień temu, a na lipiec na ponad 50 proc.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie