Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Buffett pozbył się większości akcji IBM. Stawia na Apple

15
Podziel się:

Okazało się, że ponad 6-letnia inwestycja nie przyniosła oczekiwanych efektów.

Warren Buffet to jeden z najbardziej rozpoznawalnych inwestorów świata.
Warren Buffet to jeden z najbardziej rozpoznawalnych inwestorów świata. (BILL PUGLIANO / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP)
bEVarbtx

"Wyrocznia z Omaha", słynny inwestor giełdowy i trzeci najbogatszy człowiek świata pozbył się ponad 30 mln akcji informatycznego koncernu IBM. W zamian Warren Buffett ulokował pieniądze m.in. w Apple i farmaceutycznym koncernie Teva.

Warren Buffett, a dokładniej należący do niego konglomerat finansowy Berkshire Hathaway, zaprezentował raport, w którym podsumował ostatnie inwestycje. Okazuje się, że w czwartym kwartale 2017 roku w jego portfelu inwestycyjnym zaszły poważne zmiany.

Berkshire Hathaway pozbył się 94 proc. posiadanych udziałów w IBM, pozostawiając jedynie 2 mln akcji - donosi Bloomberg. To oznacza, że sprzedał ponad 30 mln akcji, które pod koniec ubiegłego roku chodziły po około 150 dolarów za sztukę. Daje to pakiet warty około 4,5 mld dolarów.

bEVarbtz

Buffett w akcje IBM zainwestował w 2011 roku. Wywołało to wtedy spore zaskoczenie obserwatorów, bo miliarder słynął ze sceptycznego podejścia do spółek informatyczno - technologicznych.

Okazało się, że ponad 6-letnia inwestycja nie przyniosła oczekiwanych efektów. Pod koniec 2017 roku notowania IBM były niewiele lepsze niż w 2011 roku. W międzyczasie były okresy z mniejszymi lub większymi zyskami, ale też i ze stratami.

Zobacz także: Prezesi wielkich firm opuszczają Trumpa

Co z pieniędzmi, które Berkshire Hathaway odzyskał ze sprzedaży akcji IBM? Trafiły w inne miejsce. M.in. do Apple. W tej spółce ma już blisko 28 mld dolarów. Nowym nabytkiem Buffetta są też udziały w farmaceutycznym koncernie Teva, warte około 365 mln dolarów.

bEVarbtF

Warren Buffett jest obecnie numerem trzy na liście najbogatszych ludzi świata. Bloomberg wycenia jego osobisty majątek na 86 mld dolarów. Wyprzedza tym samym założyciela Facebooka Marka Zuckerberga (74 mld dolarów). Plasuje się jednak za Billem Gatesem (91,1 mld dolarów) i Jeffem Bezosem (121 mld dolarów).

bEVarbua
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
gw20
4 lata temu
Postawił na grafikę, wycofał się z cyferek i liczb. Choć akurat majątek liczy się w tych drugich :-)))
jan
4 lata temu
Pan Bóg już nie długo rozliczy jego z tego majątku.
pawel
4 lata temu
nic na ten świat nie przyniósł i nic z tego świata nie zabierze...
bEVarbub
tomex
4 lata temu
Znany ze swego skąpstwa... ale bardzo naturalny to nie szef Playboy'a
err
4 lata temu
teraz dziadku raczej stracisz...