Notowania

gospodarka
01.10.2016 15:48

Ważna decyzja JSW. Kolejna kopalnia przekazana do SRK

Od początku roku kurs akcji JSW poszedł w górę o prawie 400 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Jastrzębska Spółka Węglowa i Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisały w sobotę umowę notarialną, na mocy której do spółki restrukturyzacyjnej trafiła duża część kopalni Jas-Mos. JSW prowadzi intensywną restrukturyzację i zapowiada, że pokaże zyski w 2018 roku.

Jas-Mos to tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Do SRK trafia wraz z grupą około 1,6 tys. pracowników. W środę na nieodpłatne przekazanie Jas-Mosu zgodzili się akcjonariusze JSW, wśród których dominujący jest Skarb Państwa. W czwartek podobną decyzję podjęło walne zgromadzenie wspólników SRK - podmiotu należącego do Skarbu Państwa.

Jas-Mos to kolejna kopalnia, która trafia do SRK. Najpierw, na podstawie noweli z 22 stycznia 2015 r. trafiły tam zakłady przynoszące największe straty ówczesnej Kompanii Węglowej: Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum i Makoszowy. Krótko później do spółki restrukturyzacyjnej trafiły wybrane zakłady Katowickiego Holdingu Węglowego: znaczna część dawnej kopalni Mysłowice oraz tzw. ruch Boże Dary kopalni Murcki-Staszic. W podobnym czasie SRK przejęła będącą wcześniej częścią KHW kopalnię Kazimierz-Juliusz.

JSW zapowiadała przekazanie do SRK dużej część majątku kopalni Jas-Mos, co teraz nastąpiło. Do spółki restrukturyzacyjnej trafiła tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa. Możliwy jeszcze do wydobycia węgiel ze złoża Jas-Mosu będzie wyeksploatowany przy wykorzystaniu infrastruktury kopalni Zofiówka, która wraz z sąsiednią kopalnią Borynia od kilku lat działają z Jas-Mosem pod jednym szyldem.

Infrastruktura ruchu Jas-Mos to pierwszy majątek JSW, jaki trafił do spółki restrukturyzacyjnej. W dalszej kolejności, w przyszłym roku, do SRK ma trafić także nierentowna kopalnia Krupiński w Suszcu. Według wcześniejszych informacji zarządu JSW, tylko w pierwszym roku po przekazaniu obu kopalń do SRK JSW zaoszczędzi około 436 mln zł. Na terenie kopalni Krupiński miałoby powstać centrum logistyczne dla grupy JSW.

Akcje JSW wyszły z dołka. Wciąż sporo do nadrobienia

Działania JSW są związane z trwającą restrukturyzacją notowanej na warszawskiej giełdzie spółki. JSW szuka oszczędności, sprzyja jej również odbicie cen na rynku węgla. To wszystko daje nadzieje na poprawę wyników spółki. Według zarządu w 2018 roku JSW może osiągnąć zysk. Podczas konferencji dotyczącej wyników za pierwsze półrocze władze spółki podkreślały, że scenariusz na przyszły rok jest ostrożny, ale w kolejnych latach jest szansa na wyjście "nad kreskę".

Dostrzegli to również analitycy, którzy są nawet bardziej śmiali w swoich prognozach. W najnowszej rekomendacji DM PKO BP z 23 sierpnia czytamy, że w 2017 roku spółka ma osiągnąć 573 mln złotych zysku netto, przy przychodach przekraczających 6 mld złotych. Szacują również, że dług spółki może być bliski zera i zalecają kupowanie akcji spółki.

Rekomendacje dla spółki JSW
Instytucja Rekomendacja Data wydania Cena docelowa Cena akcji JSW w dniu wydania rekomendacji
BZ WBK Kupuj 02.09.2016 65,00 39,63
DM BOŚ Kupuj 01.09.2016 63,50 37,10
DM PKO BP Kupuj 23.08.2016 40,00 30,22
Haitong Bank Kupuj 10.08.2016 32,28 29,89
Źródło: money.pl

W ostatni piątek notowania JSW zamknęły się na poziomie 52,79 zł za akcję, po spadku o niecałe 3 proc. Kurs akcji JSW od kilku miesięcy wraca z "otchłani". Na początku roku za jedną akcję JSW inwestorzy płacili nawet mniej niż 9 zł. Kto wówczas uwierzył, że odbicie w końcu przyjdzie, dziś liczy zyski na poziomie ponad 300 proc.

Kurs akcji JSW od początku roku

Straty wciąż jednak liczą inwestorzy, którzy kupili akcje JSW w ofercie publicznej w 2011 roku. Jeżeli trzymają je do dzisiaj, to wciąż potrzebują wzrostu ceny akcji o ponad 150 proc. Za jedną akcję JSW w 2011 roku płacili bowiem 136 zł.

W ostatnich latach spółka zmagała się z niskimi cenami węgla na światowym rynku. Dołek notowań surowiec osiągnął w styczniu tego roku. Coraz niższe notowania węgla systematycznie obniżały wyniki JSW. Jeszcze w 2011 roku spółka mogła się pochwalić zyskiem przekraczającym 2 mld złotych, a już w 2015 roku strata wyniosła ponad 3,2 mld złotych.

Tagi: gospodarka, węgiel, górnictwo, spółka, energetyka, ekologia, pap, jsw, jas, mos, srk, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-10-2016

HMKolejne sra....e w banie i mieszanie łyżeczką herbaty aż będzie słodka, ew. przekładanie długu z lewej kieszeni do prawej i odwrotnie

02-10-2016

eropLikwidujmy kopalnie. Niechcemy wegla.

02-10-2016

witoCzas skończyć z finansowaniem nierentownych firm z naszych kieszeni. Gdy drobnemu przedsiebiorcy biznes nie idzie - zamyka go i zwalnia ludzi. Nikt mu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)