Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ważna decyzja JSW. Kolejna kopalnia przekazana do SRK

9
Podziel się:

Od początku roku kurs akcji JSW poszedł w górę o prawie 400 procent.

Ważna decyzja JSW. Kolejna kopalnia przekazana do SRK
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Jastrzębska Spółka Węglowa i Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisały w sobotę umowę notarialną, na mocy której do spółki restrukturyzacyjnej trafiła duża część kopalni Jas-Mos. JSW prowadzi intensywną restrukturyzację i zapowiada, że pokaże zyski w 2018 roku.

Jas-Mos to tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Do SRK trafia wraz z grupą około 1,6 tys. pracowników. W środę na nieodpłatne przekazanie Jas-Mosu zgodzili się akcjonariusze JSW, wśród których dominujący jest Skarb Państwa. W czwartek podobną decyzję podjęło walne zgromadzenie wspólników SRK - podmiotu należącego do Skarbu Państwa.

Jas-Mos to kolejna kopalnia, która trafia do SRK. Najpierw, na podstawie noweli z 22 stycznia 2015 r. trafiły tam zakłady przynoszące największe straty ówczesnej Kompanii Węglowej: Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron)
, Centrum i Makoszowy. Krótko później do spółki restrukturyzacyjnej trafiły wybrane zakłady Katowickiego Holdingu Węglowego: znaczna część dawnej kopalni Mysłowice oraz tzw. ruch Boże Dary kopalni Murcki-Staszic. W podobnym czasie SRK przejęła będącą wcześniej częścią KHW kopalnię Kazimierz-Juliusz.

JSW zapowiadała przekazanie do SRK dużej część majątku kopalni Jas-Mos, co teraz nastąpiło. Do spółki restrukturyzacyjnej trafiła tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa. Możliwy jeszcze do wydobycia węgiel ze złoża Jas-Mosu będzie wyeksploatowany przy wykorzystaniu infrastruktury kopalni Zofiówka, która wraz z sąsiednią kopalnią Borynia od kilku lat działają z Jas-Mosem pod jednym szyldem.

Infrastruktura ruchu Jas-Mos to pierwszy majątek JSW, jaki trafił do spółki restrukturyzacyjnej. W dalszej kolejności, w przyszłym roku, do SRK ma trafić także nierentowna kopalnia Krupiński w Suszcu. Według wcześniejszych informacji zarządu JSW, tylko w pierwszym roku po przekazaniu obu kopalń do SRK JSW zaoszczędzi około 436 mln zł. Na terenie kopalni Krupiński miałoby powstać centrum logistyczne dla grupy JSW.

Akcje JSW wyszły z dołka. Wciąż sporo do nadrobienia

Działania JSW są związane z trwającą restrukturyzacją notowanej na warszawskiej giełdzie spółki. JSW szuka oszczędności, sprzyja jej również odbicie cen na rynku węgla. To wszystko daje nadzieje na poprawę wyników spółki. Według zarządu w 2018 roku JSW może osiągnąć zysk. Podczas konferencji dotyczącej wyników za pierwsze półrocze władze spółki podkreślały, że scenariusz na przyszły rok jest ostrożny, ale w kolejnych latach jest szansa na wyjście "nad kreskę".

Dostrzegli to również analitycy, którzy są nawet bardziej śmiali w swoich prognozach. W najnowszej rekomendacji DM PKO BP z 23 sierpnia czytamy, że w 2017 roku spółka ma osiągnąć 573 mln złotych zysku netto, przy przychodach przekraczających 6 mld złotych. Szacują również, że dług spółki może być bliski zera i zalecają kupowanie akcji spółki.

Rekomendacje dla spółki JSW
Instytucja Rekomendacja Data wydania Cena docelowa Cena akcji JSW w dniu wydania rekomendacji
BZ WBK Kupuj 02.09.2016 65,00 39,63
DM BOŚ Kupuj 01.09.2016 63,50 37,10
DM PKO BP Kupuj 23.08.2016 40,00 30,22
Haitong Bank Kupuj 10.08.2016 32,28 29,89
Źródło: money.pl

W ostatni piątek notowania JSW zamknęły się na poziomie 52,79 zł za akcję, po spadku o niecałe 3 proc. Kurs akcji JSW od kilku miesięcy wraca z "otchłani". Na początku roku za jedną akcję JSW inwestorzy płacili nawet mniej niż 9 zł. Kto wówczas uwierzył, że odbicie w końcu przyjdzie, dziś liczy zyski na poziomie ponad 300 proc.

Kurs akcji JSW od początku roku

Straty wciąż jednak liczą inwestorzy, którzy kupili akcje JSW w ofercie publicznej w 2011 roku. Jeżeli trzymają je do dzisiaj, to wciąż potrzebują wzrostu ceny akcji o ponad 150 proc. Za jedną akcję JSW w 2011 roku płacili bowiem 136 zł.

W ostatnich latach spółka zmagała się z niskimi cenami węgla na światowym rynku. Dołek notowań surowiec osiągnął w styczniu tego roku. Coraz niższe notowania węgla systematycznie obniżały wyniki JSW. Jeszcze w 2011 roku spółka mogła się pochwalić zyskiem przekraczającym 2 mld złotych, a już w 2015 roku strata wyniosła ponad 3,2 mld złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
oskar
6 lat temu
zakładam ze podskoczy teraz wartosc akcji JSW i to konkretnie, moze nawet przebija sie przez 80 zł
Olgen
6 lat temu
1,5mil.za Szczyglowice to była porażka, tych pieniędzy teraz brakuje.
wito
6 lat temu
Czas skończyć z finansowaniem nierentownych firm z naszych kieszeni. Gdy drobnemu przedsiebiorcy biznes nie idzie - zamyka go i zwalnia ludzi. Nikt mu nie pomaga. Wszystkim bezrobotnym i bojącym się utraty pracy, pracującym i narzekającym na niska pensję polecam przeczytać książkę pt. „Co robić, by zwa.sze mieć pracę i więcej zara.biać”. Można żyć bezpiecznie i godnie i to w Polsce
erop
6 lat temu
Likwidujmy kopalnie. Niechcemy wegla.
obywatel
6 lat temu
Jak Rząd chce ekologii, to niech Rząd zlikwiduje akcyzy z oleju opałowego i gazu. Mam ekologiczny piec olejowo gazowy który od kilkunastu lat stoi wyłączony, tylko latem grzeje wodę, a dom ogrzewam ruskim węglem. Bo wychodzi jakieś 5- 6 razy taniej. Jak by olejem było jakieś 2 razy drożej to bym miał gdzieś babranie się w węglu. A tak, to jak nie bedę mógł kupic pieca, to se sam zespawam i pocałujta żabkę w łapkę. Takich jak ja są tysiące. Jak ludzi nie bedzie stać na opał, to spalą nawet ten wasz cały Rząd byle było ciepło. Kilka lat temu mój sąsiad palił np. żytem bo się mu akurat opłacało i miał to gdzies, że może ktoś akurat nie miał chleba.