Notowania

handel detaliczny
07.11.2017 15:03

WEI: Zmiana w kodeksie pracy najlepszą propozycją dot. zakazu handlu w niedziele

Podziel się
Dodaj komentarz

Modyfikacja zmiany kodeksu pracy, dająca prawo do dwóch wolnych niedziel pracownikowi jest najlepszym rozwiązaniem regulacyjnym dotyczącym zakazu handlu w niedziele, wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute "Zakaz handlu w niedzielę. Konsekwencje dla polskiej gospodarki. Analiza i rekomendacje WEI".

"Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest, by do kodeksu pracy wprowadzić prawo pracownika do obowiązkowych dwóch niedziel wolnych w miesiącu i jednocześnie nie spowoduje to zamknięcia placówek niedziele" - powiedział autor raportu, ekspert WEI Kamil Rybikowski podczas konferencji prasowej.

"Nie jesteśmy za siłowymi rozwiązaniami. Znacznie bardziej podobają nam się rozwiązania, które zwracają uwagę na prawa - np. prawo do niepracowania w niedzielę" - dodał prezes WEI Tomasz Wróblewski.

WEI rekomenduje również kolejne rozwiązanie możliwości handlu w każdą niedzielę do godziny 13.00.

"Drugim rozwiązaniem - lepszym niż forsowanym obecnie przez rząd uznajemy propozycję handlu do godz. 13.00 w niedziele" - powiedział Rybikowski.

"Podkreślamy, że regulacje proponowane przez stronę związkową i są wzorowane na rozwiązaniach niemieckich - najbardziej restrykcyjnych. Mamy do czynienia w Europie od odchodzenia od obostrzeń od handlu w niedziele - jak Holandia i Dania i mocną zmianę liberalizujacą wprowadziła Hiszpania i Francja" - ocenił ekspert.

Dodał, że obecnie w Niemczech więcej pojawia się więcej głosów by zmienić te przepisy - straty w sklepach niemieckich są coraz większe, zwłaszcza w pasie przygranicznym z Polska - gdzie sklepy są otwarte.

"Jesteśmy przeciwni restrykcyjnym rozwiązaniom, zaś jeśli chodzi o interwencjonizm państwa w szybko rozwijający się rynek detaliczny, trudno przewidzieć skutki takich regulacji dla gospodarki. Dajmy prawo pracownikom o decydowaniu o tym, kiedy mogą pracować, pracodawcom i rynkowi, by zabiegać o pracownika poprzez wyższe pensje" - podsumował Wróblewski

Kolejne rekomendacje WEI to niewprowadzanie odmiennych ograniczeń handlowych w niedziele i w dni świąteczne, dalsza edukacja w zakresie nierobienia zakupów uciążliwych dla pracowników w wigilie i wielką sobotę, odejście od rozwiązań sztucznych bez poparcia społecznego.

Tagi: handel detaliczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz