Notowania

energetyka
13.07.2015 13:46

Wielka inwestycja koncernu Tauron. Pochłonie 1,5 miliarda złotych

Projekt będzie realizowany w ramach programu "Inwestycje Polskie".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Tracz/REPORTER)
Dariusz Lubera, prezes Tauronu

Tauron Wytwarzanie - spółka zależna Tauron Polska Energia - zawarł umowę z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi o wspólnej realizacji i finansowaniu projektu budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza.

Według informacji podanych przez PIR, Tauron i PIR stworzą spółkę celową, której zadaniem będzie finansowanie i realizacja inwestycji, a potem jej eksploatacja. W ramach umowy PIR mają zainwestować 750 milionów złotych i w zamian za to objąć 50 procent udziałów w spółce.

Całkowita wartość projektu szacowana jest na około 1,5 miliarda złotych. Według informacji podawanych już wcześniej przez PIR przy budowie będzie pracować nawet 500 osób.

"Z jednej strony inwestycja zagwarantuje ciągłość dostaw energii elektrycznej i ciepła wytwarzanego w bardziej efektywnym procesie technologicznym. Z drugiej, zastosowanie najnowocześniejszych, wysokosprawnych rozwiązań w sposób istotny wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców aglomeracji śląskiej" - powiedział prezes PIR Jerzy Góra, cytowany w komunikacie.

Kurs akcji spółki Tauron w ostatnich trzech miesiącach

Tauron planuje w Elektrowni Łagisza budowę bloku gazowo-parowego klasy 413 MWe Zgodnie z harmonogramem inwestycji, jednostka ma rozpocząć pracę w połowie 2019 roku. 20 listopada ubiegłego roku Tauron Wytwarzanie ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy bloku.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem Programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski.

Tagi: energetyka, tpe, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz