Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

JSW zastąpi Eneę w najważniejszym indeksie giełdy

1
Podziel się

W wyniku rewizji rocznej, która zostanie przeprowadzona po sesji 17 marca, akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zastąpią akcje Enei w indeksie WIG20. Zmiany nastąpią też w innych kluczowych indeksach. To dość ważne informacje, bo włączenie spółki do grona tych najważniejszych, zwiększa zainteresowanie rynku ich akcjami.

JSW zastąpi Eneę w najważniejszym indeksie giełdy
(Maciej Luczniewski/REPORTER)
bDKcRsMR

W wyniku rewizji rocznej, która zostanie przeprowadzona po sesji 17 marca, akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zastąpią akcje Enei w indeksie WIG20. Zmiany nastąpią też w innych kluczowych indeksach. To dość ważne informacje, bo włączenie spółki do grona tych najważniejszych, zwiększa zainteresowanie rynku jej akcjami.

W wyniku rewizji rocznej portfele indeksów WIG20 oraz WIG20TR opuści Enea, a zamiast niej pojawi się JSW. To dość istotne wydarzenie, bo wymiana spółek dokonuje się zazwyczaj tylko raz do roku. Pozycja w WIG20 daje natomiast prestiż i zwiększa zainteresowanie rynku.

JSW mocno zyskiwała w ostatnich 12 miesiącach na fali wzrostów kursu węgla koksującego, która zaczęła się w sierpniu ub.r. i trwała jeszcze do listopada. Obroty na spółce często w trakcie roku przebijały notowania walorów z WIG20, stąd awans do najważniejszego giełdowego indeksu.

bDKcRsMT

Zmiany kursu JSW i WIG20 w ostatnich 12 miesiącach

Do WIG30 oraz WIG30TR wejdzie Kruk, a opuści go Bogdanka. W indeksie średnich spółek mWIG40 będą miały miejsce następujące zmiany: nowe spółki to Enea i Polimex Mostostal a spółki opuszczające indeks to Bioton i JSW.

Udziały Pekao, PKN Orlen oraz PKO BP w indeksach WIG30 i WIG30TR zostały zredukowane do 10 proc.

Zmiany zajdą też w indeksie mniejszych firm - sWIG80. Wprowadzone zostaną nowe spółki: Bioton, Celon Pharma, Enter, Petrolinvest, Selvita i Stelmet. Opuszczą indeks: BSC Drukarnia Opakowań, CFI Holding, Herkules, Kruszwica, Polimex Mostostal i Unibep.

bDKcRsMZ

"Ranking indeksów został sporządzony po sesji 17 lutego 2017 r. W rankingu uwzględniono obroty akcjami za okres ostatnich 12 miesięcy, licząc wstecz od dnia rankingu, zaś wartość akcji w wolnym obrocie została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z dnia 15 lutego 2017 r. W rankingu nie zostały uwzględnione spółki z ostatniego kwartyla kapitalizacji w wolnym obrocie" - czytamy w komunikacie GPW.

bDKcRsNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Pachoł miejsk...
4 lata temu
To tak jakby przewiesić koszule w szafie niby zmiana , ale nic nie zmienia