Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH spadł kw/kw do 24 pkt w III kw.

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH spadł o 4,6 pkt kw/kw i wyniósł 24 pkt w III kw. 2018 r., zaś w ujęciu rocznym wzrósł o 7,7 pkt, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

Wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH spadł kw/kw do 24 pkt w III kw.

"W układzie regionalnym z najlepszą koniunkturą mamy do czynienia w regionach południowo-zachodnim i północnym (odpowiednie wskaźniki 37,3 i 27,4), najsłabszą zaś w regionie centralnym i wschodnim (odpowiednio 17,9 i 19,9). Wyodrębnienie regionu centralnego z makroregionu województwa mazowieckiego uwidoczniło relatywną słabość regionów łódzkiego i świętokrzyskiego" - czytamy w komunikacie.

Jak podaje IRG SGH, negatywne wyniki nadal dotyczą zakładów zatrudniających do 20 osób, w tym firm prywatnych zatrudniających do 10 pracowników, odnotowane w zakresie poziomu produkcji, wykorzystania mocy produkcyjnych, sytuacji finansowej, zatrudnienia oraz nakładów inwestycyjnych.

"Od połowy roku 2016 trend cen usług budowlanych jest rosnący. O ile dotychczas wzrost cen występował przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach sektora publicznego, to obecnie podwyżki mają miejsce również w mniejszych zakładach, także w sektorze prywatnym" - czytamy dalej.

W porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpiły istotne zmiany w układzie barier, ograniczających aktywność zakładów budowlanych. Największe zmiany dotyczą: zbyt wysokich cen surowców i materiałów - udział zakładów wskazujących tę barierę zwiększył się o 14 pkt proc., niestabilnych przepisów prawnych - wzrost o 9 pkt, oraz nadmiernych obciążeń podatkowych - wzrost o 7 pkt, podano także.

"Obecnie 66% zakładów często lub bardzo często boryka się z problemem znalezienia pracowników o wysokich kwalifikacjach, podczas gdy w III kwartale rok temu roku takie problemy miało 61% zakładów, a cztery lata temu 44% zakładów. Częste lub bardzo częste trudności ze znalezieniem pracowników o niskich kwalifikacjach występują obecnie w 61% zakładów, a przed rokiem w 48% i przed czterema laty w 19%. Ten problem jest najbardziej dotkliwy w grupie zakładów zajmujących się wznoszeniem budynków (PKD 41), w której dotyczy 78% zakładów (43% rok temu i 13% cztery lata temu)" - podsumowano w materiale.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)