Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH spadł o 1,2 pkt m/m do -6,6 pkt w XI

1
Podziel się

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), spadł o 1,2 pkt m/m i wyniósł -6,6 pkt w listopadzie 2018 r., podał Instytut. Wskaźnik jest niższy od wartości sprzed roku o 9,8 pkt.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH spadł o 1,2 pkt m/m do -6,6 pkt w XI
bEpIzkuZ

"W listopadzie koniunktura w przemyśle przetwórczym uległa dalszemu pogorszeniu. Wartości sald głównych pytań ankiety maleją zarówno w skali miesiąca, jak i roku. Przedsiębiorstwa oczekują dalszego pogorszenia koniunktury w nadchodzących miesiącach" - czytamy w komunikacie.

Spadek wartości wskaźnika odnotowały zarówno firmy prywatne, jak i publiczne. Zmniejszyły się salda poziomu produkcji, zamówień, zarówno w ujęciu ogółem, jak i eksportowym, zatrudnienia oraz oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Rosną zapasy. Przedsiębiorstwa informują o wzroście poziomu cen i poprawie ich sytuacji finansowej. Utrzymują się różnice w ocenach firm prywatnych i publicznych. W tym badaniu dotyczą one zwłaszcza oczekiwań na najbliższą przyszłość. Bardziej pesymistyczne są przewidywania firm publicznych, podano również.

"Zmiany koniunktury były zróżnicowane w poszczególnych wyróżnionych przekrojach. W przekroju według głównych grup produktowych pogorszenie koniunktury odnotowano we wszystkich wyróżnionych grupach. Największe pogorszenie koniunktury odnotowano w produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych, najmniejsze w produkcji dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku. W przekroju według wielkości firm pogorszenie koniunktury odnotowano w firmach zatrudniających od 251 do 500 pracowników" - czytamy dalej.

bEpIzkvb

W przekroju regionalnym poprawę koniunktury odnotowano w regionach: północnym, wschodnim i województwie mazowieckim. W pozostałych regionach miało miejsce pogorszenie koniunktury. Najwyższą wartość, 2,3 pkt, wskaźnik przyjął dla regionu północnego. Najniższą, -16,7 dla regionu centralnego.

bEpIzkvC
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Czarny koń 20...
3 lata temu
BIOTON , super perspektywy , mocny dolar, to przesłanki na zbliżającą się Hossę Myślę, że każda mała korekta, będzie wykorzystywana przez Mocnych, do zbierania akcji.