Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł m/m do 54,2 pkt w listopadzie

0
Podziel się:

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 54,2 pkt w listopadzie br. z 53,4 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Oznacza to, że wskaźnik był najwyższy od dziewięciu miesięcy.

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł m/m do 54,2 pkt w listopadzie
bEKGkjfp

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

"W listopadzie Wskaźnik PMI wzrósł z październikowego poziomu 53,4 do 54,2, sygnalizując najsilniejszą od lutego ekspansję w polskim sektorze przemysłowym. Tym samym obecny okres nieprzerwanego wzrostu wydłużył się do 38 miesięcy (najdłuższa sekwencja pozytywnych odczytów od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998). Najnowszy odczyt wskaźnika był również dużo wyższy niż średnia z badań długoterminowych (50,5)" - czytamy w komunikacie.

Listopadowy wzrost PMI odzwierciedlał przyspieszoną ekspansję produkcji, wydłużony czas dostaw oraz zwiększone zapasy pozycji zakupionych. Zwyżkowy trend indeksu był częściowo równoważony przez niewielkie spowolnienie napływu nowych zamówień oraz wolniejsze tempo tworzenia nowych miejsc pracy, wskazał Markit.

bEKGkjfr

"Listopadowe dane PMI zasygnalizowały silną poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym na koniec 2017 roku. Nowe zamówienia wciąż gwałtownie rosły, prowadząc do najszybszego wzrostu produkcji od marca. Wskaźnik PMI zarejestrował najwyższą wartość od dziewięciu miesięcy (54,2) i wygląda na to, że osiągnie najlepszą roczną średnią od 2010. Dobry listopadowy wynik nastąpił po październikowej publikacji oficjalnych danych dotyczących produkcji przemysłowej, które wykazały 14% wzrost r/r - najszybszy od niemal siedmiu lat" - powiedział dyrektor, ekonomista IHS Markit i autor raportu Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

bEKGkjfS
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)