Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł m/m do 55 pkt w grudniu

0
Podziel się:

Warszawa, 02.01.2018 (ISBnews) - Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 55 pkt w grudniu 2017 r. z 54,2 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Oznacza to, że wskaźnik był najwyższy od 34 miesięcy. Średnia wartość wskaźnika PMI wyniosła 53,6 w 2017 roku - jest to najlepsza roczna średnia od 2006 roku i drugi najlepszy wynik wskaźnika w historii. 

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł m/m do 55 pkt w grudniu

"Wyniki grudniowych badań PMI wykazały najsilniejszą od prawie trzech lat poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Zarówno wielkość produkcji, poziom zatrudnienia jak i całkowita liczba nowych zamówień wzrosły w szybszym tempie. Liczba całkowitych nowych zamówień osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od lutego 2015 roku. Presje na łańcuchy dostaw pozostały silne, a opóźnienia dostaw były jednymi z największych od siedmiu lat" - czytamy w komunikacie.

W grudniu w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy, polscy producenci zwiększyli poziom zatrudnienia. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze rośnie nieprzerwanie od sierpnia 2013 (z wyjątkiem września 2017), a inflacja kosztów produkcji odnotowała jeden z najwyższych poziomów od sześciu lat, zwolniła jednak w stosunku do listopada,wskazał Markit.

"Najnowsze pozytywne odczyty wskaźników PMI są zgodne z oficjalnymi danymi o polskim PKB, którego wzrost wyniósł 4,9% r/r w III kwartale, co jest lepszym wynikiem niż wstępnie zakładano. Skłoniło to IHS Markit do podniesienia swojej prognozy na cały rok do 4,4%, największy wzrost od 2011 roku" - powiedział dyrektor, ekonomista IHS Markit i autor raportu Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)