Notowania

Alior Bank z niższym zyskiem. Inwestorzy niezrażeni

Rosną notowania Alior Banku na giełdzie. To kolejna instytucja, która opublikowała najnowsze wyniki finansowe. Spadek zysku w trzecim kwartale nie zawiódł inwestorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wistula/Wikimedia (CC BY-SA 3.0))
Zyski Alior Banku okazały się nieco lepsze od prognoz domów maklerskich.

Kolejne banki pokazują wyniki. W tym tygodniu zyskami pochwaliły się już PKO BP, Pekao i ING Bank Śląski. W czwartek karty odkrył Alior Bank, choć nie udało mu się poprawić statystyk sprzed roku.

Od lipca do września Alior zarobił "na czysto" 172,92 mln zł, a więc o nieco ponad 5 mln zł mniej niż w trzecim kwartale 2017 roku. Lepiej wypadały statystyki po pierwszym półroczu, dlatego też podsumowanie okresu styczeń-wrzesień wypada na plus. W tym czasie zyski wzrosły w skali roku z 340 do 533 mln zł.

Jak najnowsze wyniki oceniają inwestorzy? Są zadowoleni. Przede wszystkim dlatego, że zyski okazały się nieco lepsze od prognoz domów maklerskich. Z ankiet PAP wynikało, że w trzecim kwartale spadną do 171,1 mln zł.

Reakcja giełdy to wzrost notowań akcji banku. Przed południem rosły w tempie blisko 4,5 proc., co plasowało Alior na pierwszym miejscu wśród spółek z indeksu WIG20.

Obserwuj bieżące notowania akcji Alior Banku

Alior Bank przy okazji prezentacji wyników odniósł się do celów strategicznych. Przedstawiciele banku podkreślają, że nie ma zagrożeń dla realizacji głównych wytycznych, np. w zakresie marży odsetkowej czy kosztów ryzyka.

- W optymistycznym scenariuszu moglibyśmy cele zrealizować w 2019 roku - zapowiedział wiceprezes Filip Gorczyca.

- Bank jest bardzo efektywny od strony kosztowej. Powoli zbliżamy się do wskaźnika C/I na poziomie 39 proc. w 2020 roku. Tu jesteśmy dobrej myśli - podkreślił wiceprezes Krzysztof Bachta.

Poprawę wskaźnika bank chce zrealizować przede wszystkim poprzez wzrost strony przychodowej. Bank podtrzymuje cel udzielenia nowych kredytów na kwotę 5-6 mld zł w tym roku. Bachta podtrzymał także cel zwrotu z kapitału na poziomie 14 proc. w 2020 roku. Po trzech kwartałach tego roku wynosił 11,5 proc. wobec 7,2 proc. rok wcześniej.

Alior Bank chce dalej się rozwijać dzięki innowacjom

- Cel ROE podtrzymujemy. Jesteśmy w stanie osiągać bardzo dobrą marżę odsetkową netto dzięki silnemu wzrostowi wolumenów, mamy koszty pod kontrolą i idziemy w dobrym kierunku - przekonuje wiceprezes Bachta.

Alior Bank poprawia swoją sytuację kapitałową i podtrzymuje, że zamierza dzielić się zyskami z posiadaczami akcji. Wiceprezes Gorczyca podkreśla, że bank ma wyższy poziom nadwyżki kapitałowej, niż jeszcze rok temu. Do tego spełnia wymogi regulacyjne.

- Jesteśmy coraz bardziej bezpieczni, bo jesteśmy dużo bardziej zyskowni. Podtrzymujemy plan wypłaty dywidendy za przyszły rok. Ostateczna decyzja będzie zależała jednak od KNF i akcjonariuszy - wskazał Krzysztof Bachta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyniki, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2018

endrjuNajbardziej dziadowski bank z jakim miałem do czynienia.

Rozwiń komentarze (1)