Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki Bogdanki. Sprzedała więcej węgla, ale jej wyniki nie rosną

3
Podziel się:

Lubelski Węgiel Bogdanka odnotował 20,51 mln zł skonsolidowanego zysku netto w drugim kwartale 2016 roku.

Wyniki Bogdanki. Sprzedała więcej węgla, ale jej wyniki nie rosną
(Bogdanka S.A.)

Nieznacznie mniej niż rok wcześniej Bogdanka zarobiła w pierwszej połowie tego roku. Nieco słabiej w porównaniu do wcześniejszych okresów spółka poradziła sobie w drugim kwartale. Jeden z największych producentów węgla w Polsce chwali się rosnącą sprzedażą tego surowca i jednocześnie podkreśla, że sytuacja na rynku węgla nadal nie jest idealna.

Lubelski Węgiel Bogdanka odnotował 20,51 mln zł skonsolidowanego zysku netto w drugim kwartale 2016 roku wobec 42,81 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 428,38 mln zł w stosunku do 415,28 mln zł rok wcześniej.

Produkcja węgla przez spółkę wzrosła w drugim kwartale o 2,6 procent rok do roku do 1 950 tys. ton. O wiele mocniej rosła sprzedaż tego surowca energetycznego. Poszybowała ona w górę o 17 procent rok do roku i wyniosła 2 195 tys. ton.

Na koniec czerwca zapasy węgla wynosiły 134 tys. ton i były o 64,4 procent niższe w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

Zobacz reakcję inwestorów na wyniki Bogdanki

W sumie w pierwszej połowie 2016 roku spółka miała 74,95 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 75,5 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 848,95 mln zł w porównaniu z 843,56 mln zł rok wcześniej. Dane są zgodne z wcześniejszym szacunkami opublikowanymi przez spółkę kilka tygodni temu.

"Aktualna sytuacja rynkowa (nadpodaż węgla, ciągła presja cenowa ze strony odbiorców, wyprzedaż zalegającego na hałdach węgla po zaniżonych cenach) wymusza na Jednostce Dominującej konieczność podejmowania działań w celu utrzymania płynności i wyników na adekwatnym do sytuacji rynkowej poziomie. Jednocześnie wprowadzone zmiany w statucie obligują Jednostkę Dominującą do prowadzenia działalności ukierunkowanej na realizację misji i strategii Grupy Enea determinujących interes Grupy Enea - czytamy w raporcie spółki.

LW Bogdanka miała na koniec 2015 r. 14,4 procent udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 22,5 procent w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Spółka jest notowana na GPW od 2009 roku.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
jaro górnik j...
8 lat temu
ty dojony głupolu jak by nie górnicy to ślask nie istnieje-a przede wszystkim warszawa-tyle podatków któremy płacimy to tobie w tej wydojonej głowie się nie miesci-niech oddzielą śląsk od polski-będziesz kwiczał jak wydojona krowa
dojony
8 lat temu
dopuki rzad bedzie mnie podatnika okradał by dotowac nierobów górnikow...bedę kupował tylko rosyjski wegiel.....nie jest nas tak malo....a propaganda o gorszej jakosci też bardzo mija sie z prawdą....jak cala polityka pisolandu
anpolade
8 lat temu
A jak coś ma rosnąć? Skoro najwięcej kasy pożerają prezesi, rady nadzorcze i holdingi górnicze?