Notowania

cd projekt
12.11.2015 12:32

Wyniki CD Projekt. "Wiedźmin" pokonuje "GTA"

Spółka dzięki sprzedaży trzeciej części gry notuje rekordowe zyski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CD Projekt)

Trzecia część przygód Geralta z Rivii jest najbardziej nagradzaną grą w historii Golden Joystick Awards - branżowego odpowiednika Oscarów. Przekłada się to na rekordowe zyski spółki CD Projekt. Mimo tego inwestorzy są zawiedzeni wynikami za trzeci kwartał. Efektem jest spadek cen akcji sięgający nawet 10 proc.

Spółka CD Projekt zarobiła w ciągu 9 miesięcy 276 mln zł. To ponad 100-krotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To rekordowy wynik w historii spółki, która bije poprzednie najlepsze osiągnięcie z 2003 roku, kiedy "na czysto" zyskała 45 mln zł.

Roczne zyski CD Projekt (w tys. zł)

Tak dobre wyniki CD Projekt zawdzięcza oczywiście sprzedaży trzeciej części gry "Wiedźmin". Według ostatnich oficjalnych informacji spółki, sprzedano 6 mln egzemplarzy gry. Dotyczy to tylko okresu pierwszych 6 tygodni od premiery. Ta miała miejsce w maju tego roku. Eksperci rynkowi w ostatnich tygodniach szacowali, że do końca roku uda się spółce sprzedać od 7,5 mln do nawet 9 mln egzemplarzy.

We wrześniu "Wiedźmin 3: Dziki Gon" został nominowany do prestiżowych nagród Golden Joystick (odpowiednik filmowych Oscarów) w kategoriach: najlepsza fabuła, najlepsza grafika, najlepszy moment w grze oraz najlepsza gra roku. Nominację otrzymało również samo studio CD Projekt. Łącznie Polacy zdobyli 5 nagród. W dotychczasowej 33-letniej historii nagród 5 statuetek Golden Joystick w jednym roku zdobyła tylko jedna gra (Grand Theft Auto: San Andreas) i miało to miejsce w 2005 roku.

Trzecia część "Wiedźmina" wygrała również w 2013 i 2014 roku w kategorii Najbardziej Oczekiwanej Gry - co łącznie czyni ją najbardziej nagradzaną grą w historii Golden Joystick Awards.

Inwestorzy liczyli na jeszcze więcej

Sprzedaż ma się świetnie, zyski rosną, ale nadzieje inwestorów są rozbudzone do granic możliwości. W efekcie najnowsze dane finansowe doprowadziły do silnych spadków notowań akcji CD Projekt na giełdzie w Warszawie. Przed południem taniały prawie 10 proc. Wszyscy oczekiwali przychodów i zysków za trzeci kwartał wyższych odpowiednio o 20 i 30 mln zł.

Czwartkowe notowania akcji CD Projekt

Przed spółką stoi teraz poważne wyzwanie. Wyniki za czwarty kwartał będą pod jeszcze większą presją oczekiwań. Dodatkowe zyski płynąć będą z wydanego w połowie października dodatku do "Wiedźmina" pod tytułem "Serc z Kamienia". Kolejne 10 godzin rozrywki w limitowanej edycji pudełkowej kosztuje 80 zł.

W planach spółki jest też wydanie drugiego, płatnego dodatku pod tytułem "Krew i Wino". Premiera zaplanowana jest na 2016 rok. Gracze z coraz większym zainteresowaniem powinni też kierować wzrok na zupełnie nową grę role-playing Cyberpunk 2077.

CD Projekt to nie tylko producent gier. Pierwsze trzy kwartały przyniosły spółce 552 mln zł sprzedaży w tym segmencie. Prawie 85 mln zł, czyli 13 proc. łącznej kwoty przychodów, dał segment cyfrowej dystrybucji gier innych producentów w ramach platformy GOG.com. Tylko w okresie od lipca do września pojawiło się na niej ponad 100 nowych tytułów. Na koniec trzeciego kwartału łącznie w katalogu było co najmniej 1200 gier, w tym tak popularne tytuły jak: Wolfenstain 3D, Quake, Doom, Fallout czy Warhammer.

Produkcja gier wideo spółka CD Projekt rozpoczęła w 2002 roku, kiedy wystartowały prace nad debiutancką grą z gatunku RPG - Wiedźmin. Tytuł oparty na prozie Andrzeja Sapkowskiego został wydany w październiku 2007 roku i okazał się wielkim sukcesem na skalę światową. W maju 2011 roku ukazał się drugi tytuł - Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.
Łącznie dwie pierwsze części uzyskały około 200 nagród na całym świecie, a całkowita ich sprzedaż przekroczyła 10 mln egzemplarzy.

Najlepiej sprzedające się gry w USA. Polskie produkcje w czołówce!

Tagi: cd projekt, cdr, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz