Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Netia inwestuje ponad 400 mln zł w światłowody. I chce oddać sieć lokalnym przedsiebiorcom

25
Podziel się

Notowany na warszawskiej giełdzie operator telekomunikacyjny opublikował raport finansowy za 2016 rok.

Tomasz Szopa, prezes Netii
Tomasz Szopa, prezes Netii (Netia)
bDKmjfqZ

Dokładnie 32,7 mln zł zarobiła spółka Netia w 2016 r. w porównaniu do 2,2 mln zł w 2015 r. Prezes operatora telekomunikacyjnego zapowiada, że chce oddać sieć w zarządzanie lokalnych przedsiębiorców.

Z opublikowanego właśnie raportu finansowego za 2016 r. wynika, że Netia może zaliczyć ubiegły rok do udanych. Spółka poprawiła swoje zyski i jednocześnie udało się jej zahamować mocny spadek przychodów ze sprzedaży - w ubiegłym roku wyniosły one 1,52 mld zł, co oznacza spadek o 3 proc. w porównaniu do 2015 r. W poprzednich latach ten spadek sięgał nawet 10 proc. r/r.

- Ostatni rok pokazał, że udało się nam znacząco zmniejszyć tempo spadku przychodów z usług dla klientów indywidualnych. Jeszcze kilka lat temu roczny spadek przychodów od nich był dwucyfrowy. Teraz jest dużo lepiej, bo spadek jest już w pojedynczych procentach z jasną, pozytywną tendencją - zaznacza w WP money Tomasz Szopa, prezes Netii.

bDKmjfrb

Źródło: Raport finansowy Grupy Netia.

Tomasz Szopa wskazuje, że jeden z głównych elementów strategii spółki to w tej chwili modernizacja całej obecnej sieci do standardu światłowodowego, kosztem ponad 400 mln zł do końca 2020 r.

- Uważam, że jest to konieczna i słuszna droga rozwoju, która w dłuższej perspektywie okaże się korzystna dla akcjonariuszy - podkreśla Tomasz Szopa.

bDKmjfrh

Grupa prowadzi jednocześnie program, w ramach którego chce oddać swoją sieć w zarządzanie lokalnym przedsiębiorcom na zasadach podobnych do franczyzy. Będą oni odpowiadać zarówno za pozyskiwanie klientów, aktywację usług, jak również za późniejsze utrzymanie sieci na poziomie lokalnym.

- Chcę, byśmy do końca czerwca w większości regionów mieli już wybranego partnera, który będzie współpracować z nami w ramach programu Local Netia. Jesteśmy już po testach tego modelu Białymstoku i kilku innych miastach na wschodzie naszego kraju oraz w Opolu. Wyniki są bardzo obiecujące - zaznacza Tomasz Szopa.

- Chcemy odejść od modelu znanego z firm telekomunikacyjnych, gdy w przypadku awarii klient musi dzwonić na anonimową infolinię. Myślę, że oddanie serwisu w ręce lokalnych firm okaże się korzystniejsze dla klientów. Awarie będą usuwane szybciej - dodaje.

Netia jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2000 r. Ostatnich 12 miesięcy nie przyniosło akcjonariuszom spółki zysków. Kurs jest o około 7 proc. niższy niż przed rokiem. W ostatniej rekomendacji ze stycznia analitycy DM BOŚ zalecali "trzymanie" akcji spółki, wskazując ich cenę docelową na poziomie 5,10 zł za sztukę.

bDKmjfri

Kurs akcji Netii od początku 2016 roku

bDKmjfrC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Jan
4 lata temu
A gdzie ta zabawna firma położy te światłowody? Pod tymi z UPC czy może nad? Obudzili się z ręką w nocniku o 5 lat za późno.
ciekawski
4 lata temu
Ja się nie znam ale ... skoro na zewnątrz budynku są światłowody a od nich internet/telefon pociągnięty jest kablem miedzianym..to jest OK czy pic na wodę?
deeed
4 lata temu
NETIA to złodzieje przede wszystkim, bo okłamują potencjalnego klienta przed podpisaniem Umowy i nie przysyłają wzoru Umowy na e-mail. ZŁODZIEJE i KŁAMCY. Uwaga na tę firemkę, bo to co ustalasz ze sprzedawcą jest oszustwem i nieprawdą.
bDKmjfrD
Nie ważne
4 lata temu
Mam internet od Netii. Miałem mieć 10 Mbit/s, a mam 3,5 Mbit/s. To jest rozwój i prędkość kosmiczna. "Czekam na ten światłowód jak na zbawienie". Ludzie pomyślcie za nim podpiszecie umowę z Netią. Zaznaczam, iż wiele razy zgłaszałem ten problem. Byli pogrzebali coś po rozłączali. Przez 2 dni było 8Mbit/s. Teraz jest nadal tak samo czyli nieco koło 3,5 Mbit/s. Toć to już średniowiecze. Po zakończeniu okresu obowiązywania umowy biorę rozwód z ta firmą.
Boss
4 lata temu
Co z tego że w coś inwestują, skoro jakość i transfer się od wielu lat nie zmienia? Mimo wielu upomnień nic nie robią w moim osiedlu. Dlatego w w wakacje zmieniam dostawcę na orange.
...
Następna strona