Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Netia inwestuje ponad 400 mln zł w światłowody. I chce oddać sieć lokalnym przedsiebiorcom

Netia inwestuje ponad 400 mln zł w światłowody. I chce oddać sieć lokalnym przedsiebiorcom

Tomasz Szopa, prezes Netii Fot. Netia
Tomasz Szopa, prezes Netii

Dokładnie 32,7 mln zł zarobiła spółka Netia w 2016 r. w porównaniu do 2,2 mln zł w 2015 r. Prezes operatora telekomunikacyjnego zapowiada, że chce oddać sieć w zarządzanie lokalnych przedsiębiorców.

Z opublikowanego właśnie raportu finansowego za 2016 r. wynika, że Netia może zaliczyć ubiegły rok do udanych. Spółka poprawiła swoje zyski i jednocześnie udało się jej zahamować mocny spadek przychodów ze sprzedaży - w ubiegłym roku wyniosły one 1,52 mld zł, co oznacza spadek o 3 proc. w porównaniu do 2015 r. W poprzednich latach ten spadek sięgał nawet 10 proc. r/r.

- Ostatni rok pokazał, że udało się nam znacząco zmniejszyć tempo spadku przychodów z usług dla klientów indywidualnych. Jeszcze kilka lat temu roczny spadek przychodów od nich był dwucyfrowy. Teraz jest dużo lepiej, bo spadek jest już w pojedynczych procentach z jasną, pozytywną tendencją - zaznacza w WP money Tomasz Szopa, prezes Netii.

Źródło: Raport finansowy Grupy Netia.

Tomasz Szopa wskazuje, że jeden z głównych elementów strategii spółki to w tej chwili modernizacja całej obecnej sieci do standardu światłowodowego, kosztem ponad 400 mln zł do końca 2020 r.

- Uważam, że jest to konieczna i słuszna droga rozwoju, która w dłuższej perspektywie okaże się korzystna dla akcjonariuszy - podkreśla Tomasz Szopa.

Grupa prowadzi jednocześnie program, w ramach którego chce oddać swoją sieć w zarządzanie lokalnym przedsiębiorcom na zasadach podobnych do franczyzy. Będą oni odpowiadać zarówno za pozyskiwanie klientów, aktywację usług, jak również za późniejsze utrzymanie sieci na poziomie lokalnym.

- Chcę, byśmy do końca czerwca w większości regionów mieli już wybranego partnera, który będzie współpracować z nami w ramach programu Local Netia. Jesteśmy już po testach tego modelu Białymstoku i kilku innych miastach na wschodzie naszego kraju oraz w Opolu. Wyniki są bardzo obiecujące - zaznacza Tomasz Szopa.

- Chcemy odejść od modelu znanego z firm telekomunikacyjnych, gdy w przypadku awarii klient musi dzwonić na anonimową infolinię. Myślę, że oddanie serwisu w ręce lokalnych firm okaże się korzystniejsze dla klientów. Awarie będą usuwane szybciej - dodaje.

Netia jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2000 r. Ostatnich 12 miesięcy nie przyniosło akcjonariuszom spółki zysków. Kurs jest o około 7 proc. niższy niż przed rokiem. W ostatniej rekomendacji ze stycznia analitycy DM BOŚ zalecali "trzymanie" akcji spółki, wskazując ich cenę docelową na poziomie 5,10 zł za sztukę.

Kurs akcji Netii od początku 2016 roku

 

netia
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Dodaj
2017-02-19 08:44
Pan Szopa to lepiek niech zapina guziczki od koszuli i nie pokazuje ohydnych włosów z klaty. Co za brak elegancji. Taka obrzydliwa klata jest p. szopa passe
ja
2017-02-19 08:25
Akcje Netii drożeją? Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Powinno się więc ryzykiem zarządzać i inwestować wg ścisłych zasad, które uchronią nas przed popełnianiem głupich błędów. Dlatego właśnie powstała książka ,,Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie". Trudno zarobić na spadającej giełdzie, ale dzięki temu systemowi nie odnotowałem strat, choć ostatnio ładnie system daje zarobić - jakieś 20% w ostatnie pół roku.
;plo
2017-02-19 05:06
Nie ma już lokalnych operatorów ISP...
Pokaż wszystkie komentarze (25)