Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki Kopeksu. Słaby kwartał przez zagranicę

0
Podziel się:

W Rosji przychody grupy wzrosły jednak ponad dwukrotnie rok do roku.

Wyniki Kopeksu. Słaby kwartał przez zagranicę
(mat. pras.)
bECPBQid

Kopex odnotował 15,89 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszej połowie roku wobec 58,52 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 613,72 mln zł wobec 750,58 mln zł rok wcześniej. Spółka wyjaśnia, że to przez spadek kontraktów zagranicznych. W Rosji przychody grupy wzrosły jednak ponad dwukrotnie rok do roku.

Aktualizacja 12:28

Spadły przychody z kontraktu górniczego w Argentynie o 85 mln zł i Bośni o 21 mln zł. Poprawa przychodów z rynku rosyjskiego (+22 mln zł) i serbskiego (+57 mln zł), nie zrekompensowała jednak strat.

bECPBQif

Zysk operacyjny wyniósł 18,72 mln zł wobec 75,45 mln zł zysku rok wcześniej.

- Wyniki w pierwszym półroczu nie wytrzymują porównania z analogicznym okresem ubiegłego roku. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsze półrocze 2014 roku było dla Grupy Kopex wyjątkowo dobre. Biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe uważam, że wyniki pierwszej połowy tego roku są niezłe - powiedział prezes spółki Józef Wolski.

W pierwszym półroczu grupa Kopex wypracowała na rynkach zagranicznych ponad 235 mln zł przychodów, w tym w segmencie górnictwo 195 mln zł. Udział przychodów z zagranicy w ogólnej sumie przychodów spadł do 38,4 proc. W Rosji przychody grupy wzrosły jednak ponad dwukrotnie rok do roku.

Portfel zamówień (backlog) spółki na koniec pierwszego półrocza kształtował się na poziomie 1,08 mld zł i dominowały w nim zamówienia z Polski (869 mln zł).

bECPBQil

- Kopex finalizuje szereg rozmów i spodziewa się podpisania we wrześniu znaczących kontraktów na rynkach zagranicznych, dzięki którym wzrośnie backlog spółki - poinformował prezes Józef Wolski. - Szereg rozstrzygnięć już było, kontrakty mają być podpisane we wrześniu - powiedział Wolski podczas konferencji prasowej.

Wskazał, że trzy główne rynki, na których Kopex spodziewa się podpisać kontrakty to Argentyna, Rosja i Chiny. Te trzy rynki będą decydujące dla backlogu w drugim półroczu.

- W razie podpisania tych kontraktów zdecydowanie odbudujemy backlog do poziomu wyższego rok do roku - powiedział także prezes.

Wyniki spółki w drugim półroczu pozostaną pod wpływem negatywnej sytuacji na rynku węgla. Pozytywnie wpłynie na nie sprzedaż zagraniczna, natomiast sprzedaż krajowa pozostanie słaba.

bECPBQim

- Na rynku polskim nie spodziewajmy się niczego dobrego - powiedział Wolski.

Kopex pracuje także nad dalszą dezaktywacją nieoperacyjnego majątku grupy, optymalizacją finansową. Kontynuuje restrukturyzację kapitałową grupy. Grupa Kopex obniżyła rok do roku poziom długu netto, który na koniec pierwszego półrocza wyniósł 384 mln zł. Zredukowała także poziom kapitału obrotowego netto do 625 mln zł.

Notowania tygodniowe akcji Kopex

Podstawową działalnością grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2014 r. spółka odnotowała 1,43 mld zł skonsolidowanych przychodów.

bECPBQin

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bECPBQiG
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)