Notowania

energetyka
10.11.2015 22:44

Wyniki Tauronu. Produkcja energii rośnie o 20 procent

Spółka w trzecim kwartale notuje sprzedaż na poziomie prawie 4,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tauron PE)

Największy dystrybutor energii w Polsce w trzecim kwartale miał sprzedaż na prawie 4,5 mld zł. Dla Tauronu oznacza to 358 mln zł zysku. Spółka może się pochwalić wyjątkowo dużym wzrostem produkcji prądu. Większym niż konkurenci.

Tauron w trzecim kwartale zwiększył produkcję energii elektrycznej o 20 proc. porównując z analogicznym okresem poprzedniego roku. Od początku roku przyrost ten jest o połowę mniejszy, ale i tak to znacznie lepszy rezultat od średniej dla całego rynku, która wyniosła 3,5 proc.

W tym samym czasie o 2,6 proc. rok do roku wzrosła dystrybucja energii elektrycznej. "Jest to efekt poprawiającej się sytuacji gospodarczej Polski i wzrostu produkcji w energochłonnych sektorach gospodarki, w tym m.in. w przemyśle hutniczym i wydobywczym" - czytamy w raporcie kwartalnym Tauronu.

Rosnąca aktywność spółki w produkcji i dystrybucji energii przekłada się na wzrost zysków. Tauron tylko od lipca do września zarobił "na czysto" 358 mln zł. To o 40 mln zł więcej niż w trzecim kwartale 2014 roku. Złożyły się na to przychody ze sprzedaży na poziomie 4,37 mld zł

Wyniki pozytywnie zaskoczyły analityków. Eksperci ankietowani przez agencję ISBnews szacowali zysk netto Tauronu w zakresie od 249 do 318 mln zł.

- Grupa Tauron dobrze radzi sobie w trudnym otoczeniu rynkowym, co potwierdzają wyniki wypracowane po trzech kwartałach tego roku - komentuje prezes Taurona Jerzy Kurella, cytowany w komunikacie. - Konsekwentnie realizowana polityka redukcji kosztów operacyjnych przy jednoczesnym zwiększaniu skali działalności w kluczowych segmentach sprawiają, że nasza sytuacja finansowa jest stabilna. To niezwykle istotne w kontekście wyzwań, jakie stoją przed polską energetyką i Grupą Tauron.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz