Notowania

sesja na wall street
19.12.2014 23:20

Wzrostowy tydzień na Wall Street. Kluczowy był Fed

Jeden z najważniejszych indeksów amerykańskiej giełdy zaliczył w tym tygodniu najwyższy dwusesyjny wzrost od trzech lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Ostatnia sesja na Wall Street w tym tygodniu przyniosła kontynuację wzrostów z poprzednich dni. Wzrosty wspiera odbicie cen ropy naftowej oraz oczekiwania, że w przewidywalnej przyszłości polityka monetarna głównych banków centralnych będzie korzystna dla rynków.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,15 procent, S&P 500 zyskał 0,46 procent, a Nasdaq poszedł w górę o 0,36 procent.

_ - Mieliśmy ekscytujący tydzień na rynku akcji, myślę, że rajd, jaki ma zazwyczaj miejsce pod koniec roku nabrał właśnie pełnego rozpędu. Fed dał jasno do zrozumienia, że będzie cierpliwy i rynki cieszy ta deklaracja _ - ocenił Peter Cardillo, główny ekonomista Rockwell Global Capital.

Notowania indeksów z Wall Street podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks S&P 500 zyskał w trakcie dwóch poprzednich sesji 4,5 procent i jest to najlepszy dwusesyjny wynik tego indeksu od trzech lat. Nastroje inwestorom giełdowym poprawił komunikat Rezerwy Federalnej wydany po zakończeniu posiedzenia Fed w środę oraz stabilizacja cen ropy naftowej.

_ - Świąteczna magia dalej wpływa na rynki. To, co zrobiła Yellen jest godne podziwu. Z jednej strony rynek długu zareagował wzrostem rentowności na jastrzębi komunikat Fed, podczas gdy jednocześnie silne wzrosty zanotowały rynki akcji, które dla siebie zinterpretowały komunikat jako gołębi _ - ocenił Kit Juckes, kierujący działem badań nad rynkiem walutowym w Societe Generale.

Rezerwa Federalna w komunikacie wydanym po posiedzeniu w środę stwierdziła, że będzie _ cierpliwie _ czekać na odpowiedni moment do podwyższenia stóp procentowych w USA. Prezes banku Janet Yellen w trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu powiedziała, że Fed prawdopodobnie nie zdecyduje się na podwyżkę w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Notowania indeksów z Wall Street w minionym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wbrew obecnemu konsensusowi rynkowemu, zakładającemu podwyżki stóp procentowych w USA w połowie przyszłego roku, Fed powstrzyma się od tego ruchu w przyszłym roku - uważają analitycy Morgan Stanley. Ich zdaniem przed decyzją powstrzyma amerykańskich bankierów centralnych słabszy od oczekiwań wzrost gospodarczy oraz niska inflacja USA.

_ - Spodziewamy się, że tak jak w poprzednich siedmiu latach, również w przyszłym roku Fed powstrzyma się od podwyżek stóp procentowych. Zakładamy również, że bez większych zmian pozostawać będzie rozmiar sumy bilansowej Fed _ - napisali w raporcie ekonomiści Morgan Stanley.

_ - Na rynkach spadła w końcu awersja do ryzyka, na pewno korzystny wpływ ma polityka banków centralnych. Niektórzy, tak jak Europejski Bank Centralny i Bank Japonii, są gotowi do luzowania, z drugiej strony Fed nie spieszy się z zacieśnianiem swojej polityki _ - ocenił Alessandro Bee, strateg inwestycyjny banku Sarasin.

Przemówił także Bank Japonii

Po zakończeniu piątkowego posiedzenia Bank Japonii nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej. BoJ wyraźnie zwiększył rozmiar realizowanego przez siebie programu skupu aktywów na październikowym posiedzeniu. Rynek oczekuje, że BoJ po raz kolejny zwiększy skalę QE w przyszłym roku.

Ze spółek w trakcie piątkowej sesji zyskiwały akcje producenta drukarek komputerowych spółki Xerox. Spółka doszła do porozumienia z francuską firmą konsultingową Atos w sprawie sprzedaży swojego biznesu outsourcingowego.

Spadały akcje Nike, po tym jak słabsze od oczekiwań okazały się dane na temat zamówień na produkty spółki na okres od grudnia do kwietnia. Traciły również papiery BlackBerry po tym jak producent telefonów komórkowych podał słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sesja na wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz