Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zapowiada się spadkowa sesja w Europie

0
Podziel się:

W centrum uwagi inwestorów jest wciąż Grecja.

Zapowiada się spadkowa sesja w Europie
(Polaris Images/East News)
bEKGZbXF

W zachodniej Europie kontrakty na indeksy spadają. W poniedziałek w parlamencie Grecji odbędzie się debata nad niedzielnym przemówieniem premiera - informują maklerzy.

W Europie kontrakty na Dow Jones Euro Stoxx 50 spadają o 1,148 proc. i wynoszą 3.359,00 pkt. CAC 40 futures zniżkują o 1,045 proc., a DAX futures na minusie o 1,013 proc.

Rano opublikowano dane o handlu Niemiec. Eksport wzrósł w grudniu o 3,4 proc. mdm po spadku miesiąc wcześniej o 2,2 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się wzrostu mdm o 1,0 proc. Import mdm spadł zaś o 0,8 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,2 proc., po korekcie. Tu oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.

bEKGZbXH

W poniedziałek w parlamencie Grecji odbędzie się debata nad niedzielnym przemówieniem nowego premiera Aleksisa Ciprasa, w którym przedstawił on program działań swojego rządu.

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu oczekiwane jest we wtorek.

Cipras oświadczył w niedzielę w przemówieniu do parlamentu, że jego kraj nie będzie ubiegał się o przedłużenie międzynarodowego programu pomocy, który według niego nie zdał egzaminu. Zamiast tego będzie ubiegać się o kredyt pomostowy

Premier i lider lewicowo-populistycznej Syrizy zapewnił w swoim wystąpieniu, że jego rząd chce _ dotrzymać wszystkich obietnic _, a także spłacić zadłużenie.

bEKGZbXN

Cipras zaapelował do międzynarodowych partnerów o podjęcie dyskusji na temat _ sposobów, które uczyniłyby to wykonalnym _. Wyraził przekonanie, że nadal jest możliwe wynegocjowanie z partnerami międzynarodowymi przejściowego porozumienia w sprawie spłaty długu.

Program ratunkowy dla Grecji, który rozpoczął się w maju 2010 roku, kończy się 28 lutego.

UE uważa, że Grecja powinna wystąpić o przedłużenie pomocy, w tym zobowiązać się do kontynuowania reform. Kwestia ma być przedmiotem dyskusji z unijnymi przywódcami w czasie czwartkowego szczytu w Brukseli.

W piątek agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła rating długoterminowy greckiego długu o jeden stopień, do B minus (B-). S&P poinformował, że rating będzie poddany dalszemu przeglądowi i w marcu agencja może go znów obniżyć lub pozostawić na obecnym poziomie.

bEKGZbXO

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEKGZbYi
giełda
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)