Notowania

energetyka
10.02.2016 18:34

Zarząd PGNiG podał wstępne wyniki grupy za 2015 rok

Sprzedaż w całym roku przekroczy 36 mld zł?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Koleśnik / Reporter)

Grupa PGNiG w ostatnim kwartale mogła zanotować 9,77 mld zł przychodów sprzedaży - wynika ze wstępnych szacunków zaprezentowanych przez zarząd. Sprzedaż w całym roku przekroczy 36 mld zł.

Wynik operacyjny EBITDA całego 2015 roku mógł wynieść około 6,1 mld zł. W samym czwartym kwartale grupa PGNiG zarobiła blisko 770 mln zł przy przychodach na poziomie 9,77 mld zł.

Według spółki powyższy szacunek uwzględnia m.in. zawiązane na koniec roku odpisy aktualizujące oraz spisane w koszty wydatki dotyczące m.in.: środków trwałych w budowie (poszukiwania i ocena zasobów mineralnych) - około 0,36 mld zł, środków trwałych związanych z wydobyciem węglowodorów - ok. 0,15 mld zł i zapasu gazu wysokometanowego - ok. 0,22 mld zł.

"Dokonanie odpisów na aktywach dotyczących poszukiwań i oceny zasobów mineralnych oraz na majątku wydobywczym wynika z analizy przyszłych przepływów pieniężnych, w której wzięto pod uwagę aktualne ścieżki cenowe produktów, spodziewane zmiany w otoczeniu regulacyjnym (w tym obciążeń podatkowych) oraz zaktualizowane, długoterminowe prognozy produkcji. Konieczność utworzenia odpisów zidentyfikowano na aktywach w Polsce i Norwegii" - czytamy w komunikacie PGNiG.

Spółka podkreśliła także, że wysokość odpisu na zapas gazu wysokometanowego była wynikiem dwóch czynników: utraty kaloryczności gazu w PMG Wierzchowice i wyceny rynkowej zapasów gazu wysokometanowego w oparciu o prognozowane ceny sprzedaży.

Jak zastrzega spółka, powyższe szacunki przychodów oraz wyniku operacyjnego będą monitorowane na bieżąco do czasu publikacji raportu okresowego emitenta za rok 2015 w dniu 4 marca 2016 roku.

Grupa PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

Tagi: energetyka, górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz