Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarządca Hawe uważał postępowanie sanacyjne za nierealne

1
Podziel się:

Zarządca Hawe w restrukturyzacji złożył wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego, bo uznał, że podane przez dłużnika źródła finansowania układu oraz kosztów postępowania sanacyjnego były nierealne.

Zarządca Hawe uważał postępowanie sanacyjne za nierealne
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Zarządca Hawe w restrukturyzacji złożył wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego, bo uznał, że podane przez dłużnika źródła finansowania układu oraz kosztów postępowania sanacyjnego były nierealne, wynika z treści złożonego w sądzie wniosku, do którego dotarła agencja ISBnews.

"Zarządca stoi na stanowisku, że podane przez dłużnika źródła finansowania układu oraz kosztów postępowania sanacyjnego były wysoce nierealne, czego dłużnik miał pełną świadomość na etapie składania wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. W toku tego postępowania nie nastąpiły bowiem zdarzenia opisane we wstępnych propozycjach układowych, które mogłyby spowodować uzyskanie przychodów w wysokości prognozowanej przez dłużnika lub chociażby zbliżone do tej wysokości" - czytamy we wniosku zarządcy.

W szczególności nie osiągnięto żadnych przychodów z tytułu umów zawartych ze spółkami z grupy kapitałowej, nie uzyskano wpływu ze zwrotu pożyczek lub sprzedaży majątku Hawe. Założenia poczynione przez dłużnika - jak pokazał przebieg postępowania sanacyjnego - "miały charakter hipotetyczny i stanowiły jedynie formalne spełnienie wymogów planu restrukturyzacyjnego", podano również.

"Wskazania wymaga, że dłużnik składając wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego nie podał faktycznej wysokości zobowiązań Hawe, w tym w szczególności zobowiązań z tytułu podatku VAT za grudzień 2015, zobowiązań warunkowych wobec spółki Hawe Telekom oraz zobowiązania wobec spółki Agencja Rozwoju Przemysłu w wysokości 80 754 776,99 zł. W konsekwencji suma zobowiązań dłużnika, które miałyby podlegać spłacie w ramach postępowania układowego wzrosła z kwoty 57 862 769,95 zł (łączna kwota wierzytelności wskazana we wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego) do kwoty 207 362 591,10 zł" - zaznaczono we wniosku.

Zarządca stoi na stanowisku, że takie działanie dłużnika, polegające na nieujawnieniu kwoty zobowiązań w wysokości bez mała 150 mln zł (bez względu na kategorię wierzycieli, stopień ich powiązania z dłużnikiem i tytuł powstania wierzytelności) wskazuje, iż dłużnik nie miał i nadal nie ma faktycznego zamiaru przedstawienia faktycznego stanu zobowiązań, jakie miałyby zostać spłacone w drodze układu, podkreślono we wniosku.

Hawe podało 8 czerwca, że zarządca spółki złożył w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie X Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego w stosunku do spółki.

Zgodnie z decyzją sądu z marca br., w Grupie Hawe wszczęto dwa postępowania sanacyjne. Objęto nim Hawe S.A. oraz Hawe Telekom - spółki zależnej od Hawe S.A. Sąd wszczynając postępowania sanacyjne powołał w tych spółkach odrębnych zarządców. Ich zadaniem było m.in. przygotowanie w ciągu trzech miesięcy rzeczywistego planu restrukturyzacyjnego.

Zarządca postępowania sanacyjnego w Hawe S.A. Wojciech Makuć złożył do sądu wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego. W opinii zarządcy nie ma szans, aby układ został wykonany. Z kolei zarządca Hawe Telekom Maciej Pietrzak uważa, że wykonanie układu w Hawe Telekom jest możliwe. Złożył w sądzie wniosek restrukturyzacyjny spółki, który będzie wymagał szczegółowej analizy i oceny niezależnego audytora.

Wcześniej zarząd GPW zawiesił obrót akcjami spółki Hawe w restrukturyzacji do końca 6 lipca.

W połowie maja Hawe podało, że nie dotrzyma terminu publikacji skróconego skonsolidowanego kwartalnego raportu grupy kapitałowej za I kwartał 2016 roku. Powodem zaistniałego opóźnienia tej publikacji jest niesporządzenie jednostkowego raportu rocznego oraz skonsolidowanego raportu rocznego za rok 2015.

Grupa kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe i budowlane dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
buhaha
8 lat temu
Gdzie jest odpowiedzialność osobników z Zarządów i Rad Nadzorczych - w tym teoretycznym państwie bezczelność, chamstwo i cwaniactwo oszustów nadal kwitnie i ma się dobrze !!!!!!!!!!!!