Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZFPF: Pośrednicy fin. pomagają przy 49% udzielanych kredytów mieszkaniowych

0
Podziel się:

Łączna wartość udzielonych kredytów hipotecznych w III kw. 2018 r. przy wsparciu największych firm pośrednictwa finansowego w Polsce to niemal 6,4 mld zł, podał Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF). Taki wynik oznacza, że co drugi (wartościowo) kredyt mieszkaniowy w naszym kraju został udzielony z pomocą eksperta finansowego należącego do ZFPF. Wolumen wzrósł o 48% r/r. Eksperci ZFPF pośredniczyli także w udzieleniu kredytów firmowych o wartości 744 mln zł oraz kredytów gotówkowych za 755 mln zł. W przypadku tych grup produktów wzrosty wyniosły kolejno 22% i 47% r/r.

ZFPF: Pośrednicy fin. pomagają przy 49% udzielanych kredytów mieszkaniowych

Pomimo rosnących cen nieruchomości, popyt na kredyty hipoteczne utrzymuje się na wysokim poziomie. Przyczynia się do tego dobra koniunktura, niskie bezrobocie (5,7%), rosnące płace i atrakcyjnie oprocentowanie kredytów. Dzięki temu wartość kredytów hipotecznych udzielanych przez członków ZFPF od stycznia do września tego roku była wyższa niż w całym 2017 r. Nie bez znaczenia był również fakt, że Polacy coraz chętniej korzystają z pomocy ekspertów finansowych. W rezultacie w III kw. 2018 r. 49,1% wartości kredytów mieszkaniowych zostało przyznanych przy wsparciu firm należących do ZFPF, podano.

"W III kwartale br. wciąż utrzymywało się ogromne zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Banki ograniczały jednak ich dostępność, obawiając się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego. To sprawiło, że jeszcze więcej Polaków zdecydowało się skorzystać z pomocy ekspertów finansowych. Pośrednicy mają wiedzę nie tylko na temat kosztów kredytów, ale również są w stanie podpowiedzieć, w którym banku klient ma największą szansę uzyskać finansowanie" - powiedział prezes ZFPF Adrian Jarosz, cytowany w komunikacie.

"Branża pośrednictwa finansowego w Polsce rośnie w siłę - podmioty pomagające w procesie uzyskiwania kredytów, z roku na rok odnotowują wzrost sprzedaży produktów. Wciąż mamy sprzyjającą koniunkturę na rynku i duże zainteresowanie Polaków kredytami, zwłaszcza hipotecznymi. Rosnące wynagrodzenia i niskie bezrobocie wyzwalają w ludziach optymizm i skłaniają do inwestowania we własne mieszkanie. Coraz większe wzrosty sprzedaży obserwujemy również w segmencie kredytów gotówkowych i firmowych, co wyraźnie pokazuje, jak ważną rolę odgrywa pośrednik i jak istotnym elementem jest nieustanne wsparcie klientów przez ekspertów finansowych, którzy wiedzą, gdzie znaleźć najlepsze oferty oraz w których instytucjach uzyskanie finansowania przebiega najsprawniej" - dodała prezes Open Finance Joanna Tomicka-Zawora, także cytowana w komunikacie.

Uwagę zwraca także coraz większe zaufanie przedsiębiorców do usług pośredników finansowych. W III kw. 2018 r. wartość kredytów firmowych udzielonych przez ekspertów ZFPF wyniosła 744,18 mln zł. Oznacza to 22-proc. wzrost w porównaniu do poziomu sprzed roku, podano również.

"Zauważalny wzrost (o 22% r/r) wartości kredytów udzielonych firmom pokazuje, że również przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają pomoc ekspertów finansowych. Przedsiębiorstwa nierzadko zaciągają zobowiązania o znaczących kwotach na różnego rodzaju inwestycje. W takim przypadku pomoc, która pozwoli nawet nieznacznie obniżyć oprocentowanie, przekłada się na istotne zmniejszenie kwoty odsetek. Z kolei firmy, które potrzebują mniejszych kredytów, doceniają także to, że eksperci finansowi są w stanie szybko podpowiedzieć, w którym banku istnieje największa szansa na uzyskanie finansowania" - stwierdził Jarosz.

W III kw. 2018 r. wzrosła także wartość kredytów konsumenckich udzielonych przez firmy członkowskie ZFPF. Wolumen sprzedaży w tej kategorii produktowej wyniósł łącznie 755,97 mln zł. To o 47% więcej niż przed rokiem, podsumowano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)