Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZM Ropczyce kontra fiskus w sprawie opcji

0
Podziel się

Zakłady Magnezytowe Ropczyce dysponują ekspertyzą biegłych, która potwierdza racjonalność zawartych w 2008 roku opcji walutowych.

Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce
Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce (ZM Ropczyce)
bEheWpnV

Zakłady Magnezytowe Ropczyce dysponują ekspertyzą biegłych, która potwierdza racjonalność zawartych w 2008 roku opcji walutowych jako sposobu zabezpieczenia ryzyka walutowego.

Nieracjonalność decyzji pozostała jedynym zarzutem Urzędu Kontroli Skarbowej wobec spółki w tej sprawie, poinformował wiceprezes ds. finansowych spółki Robert Duszkiewicz.

- Ministerstwo Finansów zmieniło niedawno wytyczne, na mocy których organy skarbowe kwestionują obecnie zaliczenie w koszty strat poniesionych na opcjach już nie na podstawie art. 16, lecz na podstawie art. 15 ustawy CIT. Art. 15 jest w prawie podatkowym normą o charakterze ogólnym, która pozwala organom skarbowym dokonywać uznaniowej oceny 'racjonalności' decyzji przedsiębiorcy. Odnieśliśmy więc w naszej sprawie znaczący sukces, nie jest on natomiast jeszcze pełny, gdyż sprawa jest w dalszym ciągu niezakończona zgodnie z naszymi oczekiwaniami - powiedział Duszkiewicz.

bEheWpnX

Jednocześnie podkreślił, że po zmianie wytycznych w kwestii artykułu do interpretacji podatkowej, w ocenie firmy, urząd skarbowy powinien dokonywać oceny podejmowanych w tamtym czasie decyzji dotyczących transakcji opcyjnych uwzględniając ówczesne realia i stan wiedzy.

- Z perspektywy czasu jakakolwiek ocena tych działań może być oczywiście diametralnie inna. Dlatego zarzut nieracjonalności tamtych decyzji uważamy za całkowicie bezpodstawny. Jesteśmy w stanie to udowodnić, w oparciu o ekspertyzę bazującą na skomplikowanych modelach matematycznych dokonaną przez biegłych sądowych - zaznaczył wiceprezes Ropczyc.

Jak poinformował Duszkiewicz, do 28 kwietnia w Ropczycach została przedłużona pełna kontrola CIT za lata 2009-2010. - Po tym powinniśmy otrzymać decyzję, do której będziemy mogli się odnieść. Jednocześnie systematycznie przedstawiamy nasze argumenty i zdobywają one stopniowo uznanie Ministerstwa Finansów - podsumował wiceprezes Ropczyc.

ZM Ropczyce jednocześnie realizują swoją strategię rozwoju mającą na celu dywersyfikację rynkową, branżową i produktową. - Realizujemy działania mające na celu pozyskanie szczególnie azjatyckich rynków zbytu, np. Wietnam, czy Kazachstan w segmentach stalowym i cementowo-wapienniczym, w których się specjalizujemy - wskazał Duszkiewicz.

bEheWpod

Zakłady Magnezytowe Ropczyce są producentem ceramicznych materiałów ogniotrwałych stosowanych jako elementy konstrukcyjne pieców i urządzeń cieplnych pracujących w wysokich temperaturach. Oferta spółki skierowana jest głównie do przemysłu stalowego, przemysłu metali nieżelaznych, przemysłu cementowo-wapienniczego, hutnictwa szkła, odlewnictwa, koksownictwa oraz do innych branż stosujących procesy wysokotemperaturowe.

bEheWpoy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)