Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Część indeksów...

0
Podziel się:

Od 1 stycznia giełda przestanie publikować kilka indeksów, ale to nie koniec zmian.

Zmiany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Część indeksów...
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Po Nowym Roku warszawska Giełda Papierów Wartościowych przestanie publikować kilka indeksów giełdowych. W 2015 roku z tabel zniknie WIG50, WIG250 oraz pochodne od WIG30 indeksy WIG30lev i WIG30short. Wznowiona natomiast zostanie publikacja indeksu sWIG80.

Giełda zapewnia, że indeks WIG20 skupiający 20 najbardziej płynnych spółek na GPW pozostanie głównym wskaźnikiem koniunktury giełdowej, nadal też będzie głównym indeksem i instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych i opcji.

Utrzymana zostanie publikacja indeksu WIG30, ale giełda nie będzie wprowadzać do obrotu instrumentów pochodnych opartych na tym indeksie. Zgodnie z informacjami GPW po 1 stycznia nie będą też publikowane pochodne do niego indeksy: WIG30short i WIG30lev. Znikną także WIG50 i WIG250.

_ - Zmiany indeksów największych spółek będą miały wpływ na indeksy średnich i małych spółek. Indeks mWIG40 będzie publikowany na dotychczasowych zasadach oraz wznowiona zostanie publikacja indeksu sWIG80. Jednocześnie GPW zaprzestanie publikowania indeksów WIG50 i WIG250. Zmiany będzie miały również wpływ na rynek instrumentów pochodnych. GPW będzie koncentrować się na rozwoju rynku instrumentów pochodnych i promowaniu instrumentów bazujących na indeksie WIG20. Do obrotu nie zostaną wprowadzone instrumenty pochodne na indeksy WIG30 i WIG50 _ - poinformowała GPW w komunikacie.

źródło: Giełda Papierów Wartościowych

Pozytywnie zmianę ocenia kierownik zespołu usług maklerskich Biura Maklerskiego Deutsche Banku Polska Tomasz Bednarski. Według niego rynek nie będzie specjalnie tęsknił za likwidowanymi indeksami.

- _ Rewolucji nie będzie, decyzja GPW jest odpowiedzią na oczekiwania rynku. Wprowadzenie nowych indeksów przez poprzedni zarząd miało być dla firm inwestycyjnych impulsem do oferowania nowych produktów, ale tak się jednak nie stało. Inwestorzy nie byli zachwyceni zmianą _ - powiedział Bednarski.

Indeks WIG250 jest obliczany od 24 marca 2014 roku i obejmuje do 250 małych spółek notowanych na Głównym Rynku GPW. Wartość początkowa indeksu wynosiła 1000 pkt. WIG250 jest indeksem typu cenowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG250 nie uczestniczą spółki z indeksów WIG30 i WIG50 oraz spółki zagraniczne notowane jednocześnie na GPW i innych rynkach o wartości rynkowej w dniu rankingu powyżej 100 mln euro.

Także indeks WIG50 jest obliczany od 24 marca 2014 roku. Obejmuje on 50 średnich spółek notowanych na Głównym Rynku GPW. Wartość początkowa indeksu wynosiła 2552,54 pkt. Także WIG50 jest indeksem typu cenowego. W indeksie WIG50 nie uczestniczą spółki z indeksów WIG30 i WIG250 oraz spółki zagraniczne notowane jednocześnie na GPW i innych rynkach o wartości rynkowej w dniu rankingu powyżej 1 mld euro.

Indeks WIG30short jest obliczany od 2 stycznia 2014 roku - jest indeksem pochodnym do indeksu WIG30, jego wartości zależą od wartości indeksu WIG30. Miał pomagać inwestującym w tzw. krótką sprzedaż, czyli grającym na spadki. Indeks ten kształtuje się symetrycznie do indeksu WIG30, tzn. przy spadku WIG30 o 10 pkt. WIG30short rośnie o 10 pkt.

Także indeks WIG30lev jest obliczany od 2 stycznia 2014 roku. To indeks pochodny do WIG30, ale stanowi w stosunku do niego dźwignię: podąża zgodnie z kierunkiem WIG30, ale z dwukrotnie większą siłą tj. wzrost WIG30 o 10 pkt. powoduje wzrost WIG30lev o 20 pkt. i odwrotnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełom na polskiej giełdzie? Prezes GPW ma nowy pomysł - _ Jesteśmy w stanie stworzyć konkurencyjną ofertę na rynku, na którym do tej pory nas nie było _ - zapewnia Paweł Tamborski.
Jest decyzja KNF dotycząca zarządu GPW Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła zgody na powołanie Karola Półtoraka w skład zarządu GPW na funkcję wiceprezesa.
GPW zapowiada nowe produkty. Jeszcze w tym roku? W 2013 roku na obu rynkach akcji GPW zadebiutowało łącznie 65 spółek, co dało warszawskiej giełdzie 7 miejsce na świecie pod względem dynamiki wzrostu liczby spółek.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)