Notowania

pge
07.12.2014 16:17

Zmiany w grupie PGE. Dojdzie do połączenia

Zmian właścicielskich należy się spodziewać na początku przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/Reporter)

Spółka PGE Gubin zostanie połączona z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). Spółka Gubin została powołana do przygotowania inwestycji budowy kompleksu wydobywczo-energetycznego z wykorzystaniem zasobów złoża węgla brunatnego Gubin (Lubuskie).

Spółka PGE Gubin jest obecnie w 100 proc. własnością PGE GiEK. Ogłoszony przez obie spółki plan przewiduje połączenie PGE Gubin z dotychczasowym właścicielem w styczniu 2015 r. - poinformował koncern na swojej stronie internetowej.

PGE GiEK jest liderem krajowego wydobycia węgla brunatnego i wytwarzania energii. Zdaniem przedstawicieli koncernu połączenie obu spółek w sposób istotny podkreśla wagę projektu dla działalności Grupy Kapitałowej PGE. _ - Planowana budowa kompleksu wydobywczo-energetycznego w oparciu o złoże węgla brunatnego Gubin jest inwestycją ujętą w strategii Grupy, i stanowi dobrą perspektywę dla rozwoju regionu, w szczególności gmin Gubin i Brody _ - zaznaczono w komunikacie.

Według koncernu prace związane z przygotowaniem budowy kompleksu _ Gubin _, które mają obecnie na celu m.in. uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla brunatnego, będą realizowane w ramach dedykowanej temu projektowi struktury organizacyjnej PGE GiEK. W skład zespołu projektowego wejdą doświadczeni pracownicy PGE GiEK, a także PGE Gubin, dotychczas zaangażowani w działania związane z przygotowaniem inwestycji.

Po połączeniu spółek PGE GiEK wejdzie we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejętej. _ - Oznacza to m.in., że kontynuować będzie w pełnym zakresie współpracę z organizacjami działającymi na rzecz społeczności lokalnej _ - zaznaczono w komunikacie.

PGE GiEK stara się o dwie nowe koncesje na wydobycie węgla brunatnego - dla złoża Złoczew w pobliżu Bełchatowa, gdzie można wydobyć 0,5 mld ton paliwa oraz złoża Gubin w Lubuskiem, gdzie można wydobyć ok. 800 mln ton węgla brunatnego.

_ - W kontekście założeń polityki energetycznej UE i Polski analizujemy różne warianty i scenariusze wykorzystania węgla z tych złóż oraz przygotowujemy dokumenty niezbędne do złożenia wniosków koncesyjnych. Liczymy na to, iż obie koncesje otrzymamy na przełomie 2016/17 roku _ - mówił podczas czwartkowych uroczystości Dnia Górnika w Bełchatowie prezes PGE GiEK Jacek Kaczorowski.

Plany związane z koncesją dla złoża Gubin budzą kontrowersje wśród mieszkańców gmin Brody i Gubin. W lipcu jej przeciwnicy protestowali przed kancelarią premiera, a w sierpniu kilka tysięcy osób utworzyło łańcuch ludzki między Brandenburgią a Polską, protestując przeciwko rozszerzaniu w tym regionie wydobycia metodą odkrywkową.

Przeciwnicy kompleksu energetycznego obawiają się, że jego powstanie spowoduje wysiedlenia, zaszkodzi środowisku i pogorszy warunki życia mieszkańców okolicznych terenów. Zwolennicy kopalni pod Gubinem argumentują zaś, że szacowana na 20 mld zł inwestycja to jedyna szansa na duży impuls rozwojowy dla tego regionu.

Okolica ta obfituje w złoża także po niemieckiej stronie granicy i niemieckie koncerny także planują tam nowe odkrywki. W Brandenburgii zapadły już decyzje o rozbudowie odkrywek koło Cottbus, a w Saksonii - w okręgu Goerlitz.

PGE GiEK to jeden z koncernów wchodzących w skład grupy energetycznej PGE. Składa się z centrali w Bełchatowie i 12 oddziałów, które znajdują się na terenie dziewięciu województw. Są to dwie kopalnie węgla brunatnego: KWB Bełchatów oraz KWB Turów, znajdująca się w okolicy Bogatyni, a także elektrownie konwencjonalne i elektrociepłownie.

Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego. W ub. roku kopalnie koncernu wydobyły 51,3 mln ton węgla, czyli 78 proc. całego wydobycia tego surowca w Polsce. Jest też największym wytwórcą energii elektrycznej - wytwarza ok. 38 proc. krajowej produkcji energii. Dostarcza na rynki lokalne także niemal 21 mln GJ ciepła. PGE GiEK zatrudnia w sumie prawie 18 tys. pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pge, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz