Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zyski Action będą niższe. Producent obniża prognozy

0
Podziel się:

Oczekuje, że "na czysto" zarobi niewiele ponad 40 mln zł

Zyski Action będą niższe. Producent obniża prognozy
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Giełdowy producent sprzętu RTV/AGD drastycznie tnie prognozy zysku w tym roku. Oczekuje, że "na czysto" zarobi niewiele ponad 40 mln zł. Action narzeka na zastój na rynku innowacyjnych urządzeń IT.

"Decyzja o zmianie prognozowanych wyników została podjęta na podstawie analizy dotychczasowych wyników grupy Action osiągniętych w pierwszym półroczu 2015 roku, jak również na podstawie oceny perspektyw w drugiej połowie roku" - czytamy w komunikacie.

Spółka wskazała na korektę prognoz sprzedaży miał wpływ znacznie mniejszy od spodziewanego popyt na rynku branży IT. Ma to być efekt nasycenia rynku i braku premier innowacyjnych produktów. Do tego rośnie konkurencja cenowa, co przekłada się na spadek marż.

Action ma przed sobą okres zmian organizacyjnych w grupie i w związku z tym spółka będzie musiała ponieść dodatkowe koszty związane z restrukturyzacją. Do tego obciążeniem będą wydatki na działania proinnowacyjne w związku z wejściem w nowe obszary działalności.

Action prognozuje, że w tym roku zanotuje sprzedaż rzędu 5,3 mld zł. Z tego zysk netto ma wynieść 40,06 mln zł. Byłby to najgorszy wynik grupy od 2010 roku. Pod koniec czerwca zarząd prognozował, że tegoroczne przychody wyniosą 5,68 mld zł, a zysk netto 62,09 mln zł.

Roczne wyniki grupy Action (w tys. zł)

Grupa kapitałowa Action skupia firmy działające w obszarze handlu i produkcji urządzeń IT, RTV/AGD, sprzętu biurowego oraz materiałów eksploatacyjnych. W ostatnim czasie realizuje również projekty e-commerce. Do marek spółki należą m.in. ActiveJet i Pentagram.

Spółka jest notowana na giełdzie w Warszawie od 2006 roku. Po zachowaniu inwestorów giełdowych widać, że spodziewali się znaczącego obniżenia prognoz wyników. W ciągu pół roku wartość rynkowa spółki Action spadła o połowę. Przy obecnej cenie akcji na poziomie 24,5 zł cała firma warta jest około 400 mln zł.

Notowania akcji Action od debiutu na GPW

giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)