Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 18,9 pkt m/m do -50,8 pkt w IV

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 18,9 pkt m/m do minus 50,8 pkt w kwietniu 2020 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 30,6 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 18,9 pkt m/m do -50,8 pkt w IV

"W kwietniu Index Pengab odnotował wartość minus 50,9 pkt, m/m jest niższy o 18,9 pkt, a r/r spadł o 81,4 pkt. Odnotowane wartości są najniższymi od początku realizacji pomiarów. Znaczące spadki bieżącej aktywności klientów obejmują wszystkie monitorowane rynki. Jednak w przypadku indeksów prognostycznych sześciomiesięcznych z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych oraz kredytów konsumpcyjnych odnotowano zahamowanie wyraźnych spadków z minionego miesiąca. Negatywny obraz prezentują prognozy sześciomiesięczne sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju. Jednak również w tym przypadku nie odnotowano dalszego pogorszenia przewidywań. Równocześnie oczekuje się wzrostu aktywności klientów na rynku depozytowym, jest to jednak typowy scenariusz zachowania klientów w okresie niepewności lub kryzysu gospodarczego" - powiedział Marcin Idzik z Kantar.

Wskaźnik ocen spadł o 36,7 pkt m/m do minus 49,9 pkt, a wskaźnik prognoz zmniejszył się o 1,1 pkt do minus 51,8 pkt.

"W kwietniu odnotowano m/m spadki prognoz sześciomiesięcznych na wszystkich monitorowanych rynkach z wyjątkiem kredytów obrotowych przedsiębiorstw. Największe spadki prognoz m/m dotyczą: prognoz dla kredytów mieszkaniowych oraz prognoz dla kredytów konsumpcyjnych" - czytamy w raporcie.

W kwietniu odnotowano wyhamowanie zanotowanych w marcu gwałtownych spadków indeksów prognostycznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 88 pkt, m/m jest wyższa o 1 pkt, a r/r spadła o 88 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 85 pkt, m/m jest niższa o 4 pkt, a r/r spadła o 118 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 87 pkt, m/m jest wyższa o 3 pkt, a r/r spadła o 86 pkt, podano także.

"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 52 pkt i w kwietniu wynosi minus 55 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 58 pkt, a r/r spadło o 114 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 49 pkt, a r/r jest niższe o 71 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 17 pkt i wynosi minus 53 pkt" - napisano w materiale.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m obniżył się o 28 pkt i wynosi obecnie minus 46 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 44 pkt, a r/r spadek o 93 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 32 pkt, a r/r jest niższe o 83 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 6 pkt i wynosi minus 41 pkt, czytamy dalej.

"Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m obniżył się o 29 pkt i wynosi minus 32 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 57 pkt, a r/r jest niższy o 73 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m spadł o 57 pkt, a r/r jest niższy o 80 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytowego podmiotów gospodarczych obniżył się m/m o 10 pkt i wynosi obecnie minus 26 pkt" - napisano także w materiale.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 20 pkt i wynosi minus 43 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 25 pkt, a r/r spadł o 39 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m obniżył się o 22 pkt, a r/r jest niższy o 55 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 1 pkt. i wynosi obecnie minus 50 pkt, podano także.

Sondaż został przeprowadzony 9 a 27 kwietnia br. W badaniu wzięło udział 113 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)