Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Wyniki za pierwszy kwartał. PKO BP rozpozna dodatkowe 145-155 mln zł

5
Podziel się:

PKO Banku Polski rozpozna dodatkowy dodatni wynik z wymiany w wysokości około 145-155 mln zł. Kwota ta zostanie uwzględniona w raporcie finansowym za pierwszy kwartał. Ma to związek z kredytami walutowymi.

Wyniki za pierwszy kwartał. PKO BP rozpozna dodatkowe 145-155 mln zł
Wyniki za pierwszy kwartał. PKO BP rozpozna dodatkowe 145-155 mln zł (materiały prasowe PKO BP)

PKO Banku Polski rozpozna dodatkowy dodatni wynik z wymiany wysokości około 145-155 mln zł w wynikach pierwszego kwartału 2021 roku, zaś w całym bieżącym roku wynik ten sięgnie około 320-330 mln zł, podał bank.

PKO BP poinformował dziś, że wstępnie rozpoznał wynik na zabezpieczeniu pozycji walutowej w kwocie około 14,2 mld zł w jednostkowym i w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2020 rok, w związku z potwierdzonym uchwałą akcjonariuszy zamiarem zawierania przez bank ugód z klientami posiadającymi kredytu zabezpieczone hipotecznie w walutach obcych.

"Bank informuje, że z końcem kwietnia 2021 roku zabezpieczył całkowicie tę pozycję walutową poprzez zawarcie, a następnie zamknięcie transakcji opcyjnych, które dawały bankowi prawo nabycia walut obcych, oraz zawarcie i rozliczenie serii transakcji wymiany walutowej, w ramach których bank nabył za złote waluty obce" - czytamy w komunikacie.

Bank podał, że w następstwie tych transakcji w wynikach finansowych 2021 roku rozpozna dodatkowy dodatni wynik z wymiany w kwocie ok. 320-330 mln zł, z czego na I kwartał 2021 roku przypadnie ok. 145-155 mln zł.

PKO BP poinformował także, że w ślad za zabezpieczeniem pozycji walutowej istotnemu zmniejszeniu uległ wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka rynkowego.

Informację o ostatecznym wyniku na zabezpieczeniu pozycji walutowej bank poda w skonsolidowanym raporcie kwartalnym grupy kapitałowej banku za I kwartał 2021 r., którego termin opublikowania bank wyznaczył na 28 maja 2021 r., podsumowano.

Akcjonariusze PKO BP 23 kwietnia br. zdecydowali o utworzeniu funduszu specjalnego w wysokości 6,7 mld zł z przeznaczeniem na pokrycie strat związanych z zawieraniem ugód kredytów walutowych. Skutek finansowy ugód został rozpoznany w wynikach jednostkowych PKO BP za 2020 r.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Proste
rok temu
Czego nie rozumiecie? Bank grał na osłabienie PLN, złotówka się osłabiła i bank zarobił kasę. Policzyli ile to - i „rozpoznali” przychód ~300mln. Ponieważ w Europie wartość kredytów hipotecznych indeksowanych lub denominowanych do CHF jest warta kilkadziesiąt miliardów - banki, fundusze inwestycyjne grają na stałe osłabienie CHF, ściągając dodatkową kasę od kredytobiorców. Jakby nie było tych kredytów to CHF/EUR byłby 1,4:1 albo i mniej
Marks...
rok temu
OSZUKANY CHF dla Polaka !!! To nie o zmienny kurs idzie gra i rozumienie zmienności lecz o spekulacje ! z góry zaplanowany niewspółmierny zysk,wzbogacenie! Po stronie banków, kłamliwa informacyjna retoryka , że kurs nigdy nie wzrośnie do poziomu dwu krotności i tak szybko ! poza tym banki nigdy nie zaproponowały interwencyjnego przewalutowania na wstępnym poziomie, wręcz zawsze odradzały i argumentowały , że wzrosty są chwilowe !!! To pokazuje jak kręcili od początku, żeby co najmniej podwoić zadłużenie kapitału !!! i już mamy klienta na zawsze , wówczas przewalutowanie nie miało sensu... !!!
Marks...
rok temu
To nie o zmienny kurs idzie gra i rozumienie zmienności lecz o spekulacje ! z góry zaplanowany niewspółmierny zysk,wzbogacenie! Po stronie banków, kłamliwa informacyjna retoryka , że kurs nigdy nie wzrośnie do poziomu dwu krotności i tak szybko ! poza tym banki nigdy nie zaproponowały interwencyjnego przewalutowania na wstępnym poziomie, wręcz zawsze odradzały i argumentowały , że wzrosty są chwilowe !!! To pokazuje jak kręcili od początku, żeby co najmniej podwoić zadłużenie kapitału !!! i już mamy klienta na zawsze , wówczas przewalutowanie nie miało sensu... !!!
Bieda Bank
rok temu
Co to za bank który rozpoznaje pieniądze? Ten artykuł ktoś przepisal bez zrozumienia czegokolwiek. Najlepiej do tego dwa razy powtórzyć to samo.
Miki
rok temu
Nic nie rozumiem, co za bełkot