Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
25.06.2020 15:09

ZBP: Moratorium kredytowe może zostać wydłużone do końca września

Pozaustawowe moratorium kredytowe, obejmujące instrumenty pomocowe, oferowane przez banki w związku z COViD zostanie najprawdopodobniej wydłużone do końca września, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pexels)

"Myślę, że będzie podjęta przez nas decyzja i ją ogłosimy w najbliższych dniach, że moratorium kredytowe, to pozaustawowe, wdrożone przez banki będzie obowiązywać do końca września, zgodnie ze zgodą europejskiego nadzoru finansowego" - powiedział Pietraszkiewicz w trakcie konferencji "Instrumenty wsparcia dla polskich przedsiębiorców w dobie COVID-19".

Przypomniał, że decyzja o wprowadzeniu moratorium pozaustawowego (w rozumieniu wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego - EBA) została podjęta w odpowiedzi na sytuację epidemiczną w Chinach i jej konsekwencje dla gospodarki na przełomie lutego i marca br. W obecnej formie moratorium obejmuje instrumenty pomocowe udzielane od 13 marca do 30 czerwca.

16 marca br. ZBP poinformował, że banki podejmują działania, które służą wprowadzeniu możliwie uproszczonych i odformalizowanych działań pomocowych dla osób oraz przedsiębiorstw będących kredytobiorcami i znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią koronawirusa i COVID-19. Banki zaproponowały odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.

Dotychczas z moratorium skorzystało ponad 1 mln osób oraz ponad 110 tys. przedsiębiorców.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz