Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZE PAK rozpoczął likwidację spółki zależnej PAK KWB Adamów

1
Podziel się:

Warszawa, 03.08.2020 (ISBnews) - Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) rozpoczął proces likwidacji spółki zależnej PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów, podała spółka.

ZE PAK rozpoczął likwidację spółki zależnej PAK KWB Adamów
bEEqTSpx

Zarząd PAK KWB Adamów podjął uchwałę w sprawie rozwiązania i likwidacji spółki oraz zawnioskował do nadzwyczajnego walnego zgromadzenia o podjęcie uchwały o rozwiązaniu i likwidacji PAK KWB Adamów oraz powołaniu zarządu tej spółki do pełnienia funkcji likwidatorów, poinformowano.

ZE PAK SA posiada 99,35% udziałów w PAK KWB Adamów.

"PAK KWB Adamów prowadziła wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, wraz z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownię Adamów działalność PAK KWB Adamów została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla i możliwości dostawy do elektrowni Pątnów. Jednak bieżąca i przewidywana sytuacja na rynku energii nie generują impulsów do utrzymywania obecnego potencjału w segmencie wydobycia. Głównymi czynnikami wpływającymi na zmniejszającą się efektywność działalności są m. in.: malejące zużycie energii, zawężająca się różnicą pomiędzy ceną energii a ceną uprawnień do emisji CO2, dynamicznie rosnący import energii, rosnąca konkurencyjność gazowych i odnawialnych źródeł energii. W przypadku PAK KWB Adamów istotny jest również koszt dostawy węgla, który jest wyższy niż w przypadku dostaw z odkrywek eksploatowanych przez PAK KWB Konin" - czytamy w komunikacie.

bEEqTSpz

Zgodnie z założeniami wraz z końcem 2020 roku PAK KWB Adamów zakończy wydobycie węgla, a co za tym idzie wystąpią przesłanki podjęcia uchwały akcjonariuszy o rozwiązaniu spółki, podkreślono.

"Z chwilą podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu następuje otwarcie likwidacji i rozpocznie się proces likwidacji. PAK KWB Adamów w likwidacji, oprócz zakończenia działalności wydobywczej przeprowadzi wszystkie czynności wynikające z prawa geologicznego i górniczego (dokumentacja geologiczna, zrzeczenie się koncesji, plan ruchu likwidowanego zakładu górniczego itp.). Ważnym zakresem zadań związanych z likwidacją będzie inwentaryzacja i przygotowanie do sprzedaży majątku spółki. Zakłada się, że nieruchomości PAK KWB Adamów w możliwie dużym zakresie mogą zostać wykorzystane na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii" - czytamy dalej.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 2,88 mld zł w 2019 r.

bEEqTSqa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
qwerty
rok temu
No i bardzo dobrze. Prywatny kapital to trzeba myslec jak sie modernizowac i w razie koniecznosci zmienic profil dzialalnosci.