Notowania

giełda
25.07.2019 12:48

ZM Henryk Kania pozywają klienta. W grę wchodzi ponad 300 mln zł

Zakłady Mięsne Kania ujawniły, ile jest jej winny klient, który okazał się podstawowym źródłem problemów spółki. Niedawny dostawca Biedronki wniósł pozew do sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ZM Henryk Kania)
Wędliny Kani jeszcze niedawno sprzedawały się bardzo dobrze w sklepach Biedronka.

ZM Henryk Kania wniosły do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew przeciwko Rubin Energy. Zobowiązania tego podmiotu względem spółki wyliczono na kwotę 331,2 mln zł - podano w komunikacie.

Widać wyraźnie, że głównym problemem ZM Kania nie były drożejące ceny surowca, a konkretnie mięsa wieprzowego, ale zaległości od odbiorcy produktów. Rubin Energy to spółka z kapitałem zakładowym zaledwie 5 tys. zł, zatrudniająca jeszcze niedawno 80 osób. Należy w 100 proc. do p. Beaty Marzeny Mateckiej. Ta jest jeszcze współwłaścicielką, lub włascicielką 32 podmiotów, głównie z branży energetyki odnawialnej.

Spółka Rubin Energy odbierała od Kani wyroby i budowała zakład, który zajmował się pakowaniem produktów mięsnych. Przez tę firmę szła prawie cała sprzedaż Kani, która nie trafiała do Biedronki.

Zobacz też: Henryk Kania na krawędzi. Cała branża mięsna od lat ma niską rentowność

Rubin Energy musiała już długo nie płacić, skoro zebrało się aż 331,2 mln zł zaległości, bo w 2018 roku ZM Kania zaksięgowały 197 mln zł sprzedaży do Rubina, a rok wcześniej 194 mln zł. Dla porównania sprzedaż do Biedronki wynosiła 734 mln zł w 2018, a 696 mln zł w 2017 roku.

Akcje Kani na informację o pozwie sądowym poszły w górę o 5,4 proc. Odbijają się w ten sposób od dna. W najgorszym momencie na początku czerwca notowane były po 23 gr, a cała spółka warta zaledwie 30 mln zł. Kurs w czwartek przekroczył przez chwię nawet 35 gr, czyli wartość giełdowa ZM Kania skoczyła do 44 mln zł.

Rynek najwyraźniej ucieszyło, że w końcu są konkrety. Już wiadomo, że nie tyle nierentowna była sama działalność, co nierzetelny odbiorca. To daje szanse na dogadanie się z bankami, a głównie z Alior Bankiem i Bankiem Handlowym i kontynuowania działalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, zm henryk kania, kan
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-07-2019

M.M.M.Ot dziennikarstwo. Informacja, z której w zasadzie nic nie wynika. Ani o co jest spór, ani kto komu winien jest pieniądze.

25-07-2019

MarioWał roku, ZM Kania sprzedały za 300mln zl towar firmie która odpowiada kapitałem do 5tys zl, gdzie tu prosta logika.

25-07-2019

ggŚmierdzi na kilometr! Od dwóch lat dawali towar na kredyt?? Tu się chyba prokurator kłania

Rozwiń komentarze (148)