Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZPF chce objęcia estońskim CIT-em także przedsiębiorstw sektora finansowego

0
Podziel się:

Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) chce, aby z preferencyjnej nowej formy opodatkowania w ramach tzw. estońskiego CIT-u mogły skorzystać także przedsiębiorstwa finansowe i instytucje pożyczkowe, poinformował Związek. Po konsultacjach projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zarekomendował zmianę zapisów w tym zakresie.

ZPF chce objęcia estońskim CIT-em także przedsiębiorstw sektora finansowego

Nowy system opodatkowania osób prawnych, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., zakłada, że podatnik będzie miał swobodę wyboru systemu opodatkowania spośród dwóch alternatywnych wariantów opodatkowania, tj.: ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, polegający na modyfikacji podstawowych zasad opodatkowania obowiązujących w ustawie o CIT, lub specjalny fundusz inwestycyjny, który umożliwi szybsze rozliczenie amortyzacji środków trwałych w kosztach podatkowych.

Z nowych zasad opodatkowania nie mogą jednak skorzystać instytucje rynku finansowego, od sektora bankowego i SKOK, przez sektor ubezpieczeniowy, po kapitałowy, a także instytucje pożyczkowe.

"O ile sama idea nowego systemu opodatkowania jest warta merytorycznego dialogu, o tyle projekt w sposób arbitralny i - naszym zdaniem - całkowicie nieuzasadniony wyklucza z niego przedsiębiorstwa finansowe i instytucje pożyczkowe. Projektowana ustawa nie powinna zawierać rozwiązań, skutkujących powstaniem nieproporcjonalnych nierówności wobec prawa, wykluczających z systemu określone spółki z uwagi na przedmiot prowadzonej przez nie działalności gospodarczej" - powiedział prezes ZPF Marcin Czugan, cytowany w komunikacie.

W ocenie ZPF, wyłączenie sektora finansowego z możliwości skorzystania ze zryczałtowanego podatku CIT, nie tylko stoi w sprzeczności z zasadą równości wobec prawa i zakazu dyskryminacji, wyrażonej w art. 32 Konstytucji RP, ale też utrudni wdrażanie prorozwojowych rozwiązań, m.in w zakresie technologii finansowych (fintech).

"Przedsiębiorstwa finansowe, w tym zwłaszcza banki, zakłady ubezpieczeń, towarzystwa funduszy inwestycyjnych i instytucje pożyczkowe w dużej mierze przeznaczają wypracowane zyski na inwestycje i rozwój technologiczny. Innowacje w obszarze finansów w istotny sposób przekładają się nie tylko na uproszczenie codziennych czynności życiowych Polaków, związanych m.in. z zarządzaniem finansami osobistymi, czy płatnościami, ale przede wszystkim na wzrost innowacyjności również w pozostałych sektorach polskiej gospodarki oraz przyciągnięcie inwestorów z zagranicy" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem prezesa ZPF, nowe rozwiązania podatkowe powinny mieć zastosowanie na równych prawach do wszystkich spółek kapitałowych, bez względu na rodzaj prowadzonej przez nie działalności.

"To stanowić będzie impuls do rozwoju polskich przedsiębiorstw we wszystkich segmentach rynku i, co ważne, wpłynie pozytywnie na tempo z jakim gospodarka wróci do równowagi po obecnym kryzysie" - podkreślił Czugan.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce istnieje od 1999 roku i skupia ponad sto kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, w tym banki, firmy zarządzające wierzytelnościami, doradców i pośredników finansowych, przedsiębiorstwa pożyczkowe, zarządzające informacją gospodarczą, sprzedające produkty odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym, platformy crowdfundingowe oraz przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)