Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

120 tys. za ogródek z altanką. Polacy ustawiają się w kolejce po działki

90
Podziel się:

Mieszkańcy Krakowa ustawiają się w kolejce po ogródki działkowe. Kawałek ziemi z altanką kosztuje nawet 120 tys. zł – pisze środowa "Gazeta Wyborcza". Jeszcze dwa, trzy lata temu można było odkupić prawo do użytkowania ogródka działkowego za mniej niż 20 tys. zł.

120 tys. za ogródek z altanką. Polacy ustawiają się w kolejce po działki
Za ogródki działkowe z altanką zapłacić trzeba nawet 120 tys. zł (zdj. ilustracyjne) (PAP, Rafa� Guz)

Ceny rosną m.in. dlatego, że ogródków ubywa. "Likwidacja grozi np. tym, które znajdują się w okolicy planowanej Trasy Pychowickiej. Działkowcy protestują i niewykluczone, że inwestor skoryguje plany budowy" – pisze dziennik.

Według gazety w Krakowie jest 8 tys. ogródków działkowych, co oznacza, że jeden przypada na 83 mieszkańców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Run na ogrody działkowe. Zainteresowanie jest ogromne

"Lepiej jest np. w Wałbrzychu (jeden ogródek na 10 osób), Elblągu (17), Gdańsku (24), Poznaniu (29), Lublinie (34) czy w Łodzi (44)" – podaje "GW". Dodaje, że jeszcze dwa, trzy lata temu można było odkupić prawo do użytkowania ogródka działkowego za mniej niż 20 tys. zł.

"Dziś ceny zaczynają się od 45 tys. zł, ale np. za odstąpienie 400-metrowej działki z murowanym domkiem przy ul. Makuszyńskiego ktoś zażądał aż 120 tys. zł" – zauważa gazeta.

Latami czekają na ogródek działkowy

Najłatwiej o własny ogródek w mieście jest w czterech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, opolskim i dolnośląskim. Są to regiony, w których zakłady pracy nie sprzedały ogródków po upadku komunizmu. Na drugim biegunie jest wschód kraju.

Z danymi lubelskiego okręgowego zarządu PZD w tamtejszych ogrodach działkowych listy kolejkowe wydłużyły się do ok. 60 osób. Na nabycie prawa użytkowania ludzie czekają latami.

Nie wystarczy kupić ogródka działkowego, by stać się działkowcem. Konieczne jest dopełnienie formalności. Działkowcem zostanie osoba, która kupi działkę w rodzinnym ogrodzie działkowym zrzeszonym w PZD. Musi przy tym uzyskać do niej prawo. Jeśli działka kupowana jest od działkowca, wówczas kupujący i sprzedający powinni zawrzeć umowę przeniesienia praw do działki. Umowę musi zatwierdzić zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(90)
Helena
2 lata temu
Działkę 300 metrowa z domkiem drewnianym ładnie utrzymana zakupiłam w 2020 roku w kwietniu za 4000 zł. Deal życia
Micch
2 lata temu
W Gdynia to ceny zaczynają się od 40tyś do 200tyś ale to zależy od zainwestowanych pieniędzy w domek i zasadzenie .Myślę że to i tak dobre ceny bo materiały budowlane są tak drogie.Za niektóre krzewy trzeba zapłacić 200 300 zł.
prezio Glapka
2 lata temu
Kto nie kupi teras działki z 10 metrową budą z dykty ten przegrał życie.
Yyyy
2 lata temu
Ogródki przerobić na parki miejskie. Ludzie to kupują bo to tani domek w centrum miasta gdzie można mieszkać albo przenocować. I nie mówcie że tak nie jest.
drogie..
2 lata temu
były zawsze , kiedyś 60 .. mnie nie dziwi / .... pandemia nakręciła ceny na maxa // .. na wszystko / .. drogo jak w zamożnej UE
...
Następna strona