Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

13 kilometrów za pół miliarda. Będzie nowy odcinek autostrady A2

10
Podziel się:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę 13-kilometrowego fragmentu autostrady A2 pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów w woj. mazowieckim. Wartość umowy to ok. 530,8 mln zł.

13 kilometrów za pół miliarda. Będzie nowy odcinek autostrady A2
GDDKiA: podpisana umowa na budowę 13 km autostrady A2 (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)

Wykonawcą inwestycji będzie firma STECOL Corporation. „Umowa o wartości ok. 530,8 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Przy czym najpóźniej 10 miesięcy po zawarciu umowy wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Po jej uzyskaniu do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 15 grudnia do 15 marca” – podano w komunikacie prasowym.

Zobacz także: Budowa dróg. Rząd chce zbudować ponad 8 tys. km dróg w 10 lat

Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest latem 2024 r.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa nowej drogi.

13-kilometrowy fragment autostrady A2 ma biec po nowym śladzie. Powstaną dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Zbudowane będą też drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak podała GDDKiA, przetarg na budowę tego fragmentu autostrady, w formule Projektuj i buduj, został ogłoszony we wrześniu 2019 r. Po otwarciu ofert (w grudniu 2019 r.), wszczęte zostały procedury odwoławcze, które toczyły się w Krajowej Izbie Odwoławczej, zakończone ostatecznie wyrokiem z 28 września 2020 r. wskazującym na przywrócenie oferty STECOL i dokonanie ponownej oceny ofert. 4 grudnia 2020 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty, a 28 stycznia 2021 r. podpisano umowę.

13 km autostrady A2 pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów to trzeci i zarazem ostatni odcinek autostrady A2 pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami, na którego budowę podpisano już umowę. Wiosną 2020 roku podpisane zostały umowy na dwa inne odcinki - pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia na nich prac to jesień 2023 r.

W sierpniu ub. roku oddano do użytku ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego.

Obecnie toczą się cztery postępowania przetargowe dotyczące zaprojektowania i budowy w sumie 63 km autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. W grudniu ogłoszony został przetarg na projekt budowlany 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią.

W województwie łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie elementów koncepcji programowej poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Mlo tki dalej
3 lata temu
buduja po 2 pasy ruchu. Kraj diotw.
aaa
3 lata temu
Słoiki będą miały bliżej do jewropejskiej stolicy. A mieszkańcy np. Piły czy Kalisza to sobie będą czekać.
Bolo
3 lata temu
Za te pieniądze to powinna mieć od razu po trzy pasy, poza tym to zawsze taniej zrobić tak od razu niż potem dorabiać...
kierowca bomb...
3 lata temu
I Pic nam to zbuduje . Cha cha cha cha cha , a co przez ostatnie sześc lat zbudowali ? Jak na razie to mamy wyłącznie autostrady Tuska
sssssssss
3 lata temu
No cóż PO miało kolesi a PIS ma swoich, ciągle to samo, tylko teraz z modlitwą