Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

Ponad 23 mld zł na polską armię. 250 czołgów Abrams jeszcze w przyszłym roku

29
Podziel się:

- Nasza armia wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych czołgów Abrams; pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie, już w przyszłym roku - zapowiedział w środę prezes PiS, Jarosław Kaczyński. W sumie to ponad 23 mld zł, które rząd wyda na zbrojenie armii.

Ponad 23 mld zł na polską armię. 250 czołgów Abrams jeszcze w przyszłym roku
250 czołgów Abrams zasili polską armię (Flickr)
bEKxZLXF

Na środowej konferencji w Wesołej prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział zakup nowych czołgów, które zasilą polskie wojsko. Będą to czołgi M1A2 Abrams SEPv3. W sumie będzie to dodatkowe 250 pojazdów.

Jak dodał prezes Prawa i Sprawiedliwości, czołgi Abrams mają być jednymi z najnowocześniejszych na świecie. Polskie wojsko zostanie wzmocnione o nową inwestycję w przyszłym roku.

- To są czołgi supernowoczesne, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, a także prowadzić walkę, w tym prowadzić ogień, z ogromną precyzją, ogromną skutecznością. To jest, można powiedzieć, nowa jakoś jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych - zachwalał Kaczyński.

bEKxZLXH
Zobacz także: Windykacja w pandemii. "Spłacalność lepsza niż przed pandemią"

Dodatkowo, liczba czołgów ma pozwolić na stworzenie co najmniej czterech batalionów. - My stosujemy zasadę, że kto chce pokoju, ten musi szykować się do wojny. Otóż, chcemy pokoju, ale w razie nieszczęścia nasza obrona będzie mocniejsza - mówił Kaczyński.

Jak dodał Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, czołgi Abrams są przeciwwagą dla nowoczesnych rosyjskich czołgów T-14 Armata.

bEKxZLXN

Skąd decyzja o wzmocnieniu polskiej armii? Zdaniem Błaszczaka, jest to odpowiedź na wyzwania, jakie stawia zachowanie bezpieczeństwa narodowego. Chodzi o "odstraszenie ewentualnego agresora".

Oprócz czołgów Abrmas polska armia zostanie wzmocniona o wozy dowodzenia, wozy wsparcia technicznego, wozy ewakuacji medycznej, pakiet logistyczny związany z wyposażeniem, oraz także symulatory i pakiet szkoleniowy.

W sumie rząd chce przeznaczyć w tym celu kwotę w wysokości 23,3 mld zł. - Zasadniczą cenę stanowią oczywiście czołgi, ale oprócz tego, program również zawiera pakiet logistyczny, pakiet szkoleniowy, również pieniądze, które przeznaczymy na rozbudowę infrastruktury - dodał szef MON.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKxZLYi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
yyy
3 miesiące temu
W zasadzie takie same komentarze jak na sputniku,nic dodać nic ująć.
Borys
3 miesiące temu
czyli jak zrobić ŁASKĘ Amerykanom...
guru
3 miesiące temu
świat się trochę zmienił od czasów II wojny światowej i gdyby do wojny doszło dziś to czołg to przeżytej na miarę takiego kawalerzysty z szablą z września 39.
bEKxZLYj
Roman
3 miesiące temu
czy lotniskowce też kupimy....????
Beata
3 miesiące temu
czołg - kwintesencja człowieczeństwa......
...
Następna strona