Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Aleksandra Nowicka
|
aktualizacja

30.05 Program Money.pl | Ograniczenia w medycynie estetycznej: Kontrowersje, ryzyko powikłań i przyszłość branży

Nadchodzi zmiana w medycynie estetycznej: tylko lekarze będą mogli wykonywać popularne zabiegi dotychczas oferowane również przez kosmetologów. Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad rozporządzeniem, które ograniczy wykonywanie 15 procedur medycyny estetycznej przez inne grupy zawodowe. Propozycje te wzbudziły wiele kontrowersji wśród kosmetologów i branży beauty. Głównym środowiskiem, które domagało się takiego rozporządzenia, są lekarze dermatolodzy estetyczni. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej, wiele zabiegów medycyny estetycznej, które w rzeczywistości są procedurami medycznymi, jest oferowanych przez gabinety kosmetyczne i kosmetologiczne. Brak jasnej definicji terminu "medycyna estetyczna" oraz braku regulacji co do wykonywania takich zabiegów pozwala na działalność osób nieposiadających odpowiedniego wykształcenia medycznego. Rozporządzenie dotyczy 15 zabiegów, które będą mogły być wykonywane wyłącznie przez lekarzy i lekarzy dentystów. Obejmuje to...

rozwiń
KOMENTARZE
(4)
"Pacjentka"
12 miesięcy temu
Zmarszczki to nie choroba, to proces fizjologiczny. Jak można nazwać to świadczeniem zdrowotnym? Czy pan adwokat na pewno wie, o czym mówi, czy powtarza jak papuga po środowisku lekarskim? A może to lekarze po tylu latach studiów wciąż nie znają się na fizjologii skóry???? Druga sprawa aseptyka - obawiam się, że jest znacznie większa niż u niejednego lekarza. Idąc prywatnie do lekarza, nie raz doświadczyłam, jak zaproponował położenie na łóżku na wymiętolonym podkładzie papierowym. To jest jednorazówka drodzy lekarze!!!! Jeśli na tym są oszczędności, to na produktach tymbardziej mogą być. A pacjenci proszę zwracajcie na to uwagę. Widziałam zabieg iniekcyjny u lekarza, gdzie dwie pacjentki zrobił tymi samymi rękawiczkami! Zaznaczam, że to też jednorazówki! Peelingi i maseczki inwazyjne????? Proszę śmiało do lekarza na maseczki, w końcu są po studiach, na pewno potrafią to robić. Nici tak dla jasnosci są inwazyjne! Jak i makijaż permanentny czy tatuaż. A tu lekarze nie wnioskują o zabranie, bo jest potrzebne olbrzymie poczucie estetyki. Ale przecież lekarze ją mają, prawda? Zwłaszcza internista bez żadnych dodatkowych szkoleń. Już sam tytuł lekarza daje im nowe umiejętności i przede wszystkim dobry gust. I najlepsze? Czym się lekarze kierują? Dobrem pacjenta? Ojojjj.... Gdyby kierowali się dobrem, może w końcu zaczęli by dobrze leczyć? A nie ciągnąć abonament współpracując z koncernami farmaceutycznymi. Przykład covidu - ile osób zmarło, bo nie otrzymało opieki zdrowotnej na czas? Czy wtedy też zgodnie z przysięgą Hipokratesa mieli na uwadze dobro pacjenta? Jeśli już pan adwokat tak bardzo neguje jedną grupę zawodową wyciągając takie argumenty, proszę spojrzeć przez pryzmat "pacjentów" na tą drugą. Zawód zaufania publicznego, z zaufaniem niewiele ma to już wspólnego.
Izabela
12 miesięcy temu
Tylko, że Pan w cysternie łamie prawo, jeżdząc cysterną bez prawa jazdy. Kosmetolog nie łamie prawa, wykonujac np iniekcje kwasu hialuronowego, ponieważ cały czas może, tylko prawo się zmieni.
Lekarz wetery...
12 miesięcy temu
Skandal. Nieroby wykształcone za publiczne pieniądze. Zamiast leczyć ludzi będą modelować usta np lekarz rodzinny czy inny pediatra. Ludzie umierają dzieci chorują a oni ze zmarszczek robią chorobę. Nie to nie choroba to proces fizjologiczny i tego się nie leczy. Wstyd kończyć medycynę i robić mezoterapię.
Edzia
12 miesięcy temu
Lekarze powinni leczyć a nie niwelować zmarszczki. Po co na studiach medycznych 5 letnie studia. 5 lat nauki o chorobach skory , budowie, anatomii. Kosmetolog już dawno powinien być zawodem medycznym. Po co w takim razie takie studia ? Problem raczej tkwi, ze wiele osób nie związanych z kosmetologia wykonuje tego typu zabiegi a wszyscy „wrzucani” są do tego samego worka ….