Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

300+ do zmiany. Rząd planuje nowe zasady. Rodzicom może się to nie spodobać

46
Podziel się:

Koniec z wypłatą do ręki. Pieniądze z programu "dobry start" mają trafiać na konto. Obsługą programu zajmie się też inna instytucja. Przejmie ją ZUS. To pozwoli zaoszczędzić około 488 mln zł.

300+ do zmiany. Rząd planuje nowe zasady. Rodzicom może się to nie spodobać
Zmiany w rządowym programie (Flickr, Personal Creations (CC BY 2.0) Flickr)

Idą zmiany. Rząd zamierza zaoszczędzić. Stąd koryguje program "dobry strat". Rodzicom może się to nie spodobać.

Tak zwane 300+ ma być wypłacane jedynie na konto rodziców. To oznacza odejście od wypłaty w formie gotówkowej i przekazem pocztowym.

Na tym nie koniec jednak zmian. Zmieni się również dotychczasowa forma składania wniosku dla tego świadczenia. W związku z pandemią nie będzie możliwości składania wniosków w formie papierowej. Resort rodziny chce, aby był on przyjmowany jedynie przez systemy teleinformatyczne.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Będzie większe wsparcie rodzin z dziećmi? Szykuje się ulga podatkowa

Problem w tym, że potencjalni beneficjenci często nie mają dostępu do komputera i internetu. Program jest głównie przeznaczony dla rodzin wielodzietnych o niskich dochodach.

Trzecia kluczowa zmiana dotyczy tego, kto ma zbierać wnioski. Nie będą to już ośrodki pomocy społecznej. Zająć się ma tym ZUS. Skąd ta zmiana? W uzasadnieniu projektu rozporządzenia czytamy, że ta instytucja "dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi, a tym samym będzie w bardziej efektywny sposób obsługiwał wypłatę świadczenia".

Resort szacuje, że dzięki temu zaoszczędzi na programie. A chodzi o konkretne pieniądze. W skali 10 lat to około 488 mln zł. Od początku funkcjonowania programu pochłonął on blisko 131 mln zł.

"Koszty obsługi świadczenia dobry start są obecnie określone na poziomie 10 zł za jedno dziecko albo jedną osobę uczącą się, na które ustalane jest prawo do świadczenia dobry start" - informuje resort. "Proponowane zmiany w zakresie podmiotu obsługującego świadczenie oraz formy jego dystrybucji (wyłącznie na rachunek bankowy) spowoduje znaczącą redukcję kosztów obsługi. W niniejszym projekcie zakłada się określenie kosztów obsługi jako 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń dobry start" - czytamy.

Obecnie z programu korzysta ok. 4,45 mln dziec. Stąd między 2021–2031 rokiem łączne szacowane koszty obsługi wyniosą ok. 15 mln zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
słaby
12 miesięcy temu
Właśnie Sejm zagłosował za przeniesieniem do ZUS
ekonomia
rok temu
Kto analizował oszczędność płynącą z tego przeniesienia? Studenci, czy grupa pseudo urzędników za biurka! Jeżeli w jakiejś gminie złożono 1500 wniosków o 300+ to samorząd otrzymał na jego funkcjonowanie 15 tys. zł. Były to środki przeznaczone na zakup oprogramowania, papieru, druków, tonerów, prądu, i w jakiejś części wynagrodzenia pracowników ( w tym kasjerki, bo to świadczenie można było oczywiście odebrać w kasie Ośrodka- czyli klienci, którzy z różnych powodów nie mogli mieć rachunku bankowego), z tym, że w tym okresie funkcjonowania programu Dobry Start żeby to sprawniej szło zajmowała się obsługą grupa kilku pracowników, którzy w innym okresie obsługują 500+ i świadczenia rodzinne. A jak ma być? ZUS będzie prowadził to świadczenie za 30 groszy od jednego 300 zł, podobno jeden pracownik przerzuci 1200 wniosków dziennie, ZUS program chyba sam napisze (bo jak pomnożymy 30 groszy razy 1500 wniosków to daje nam 450 zł - program kosztuje trochę więcej), 300 zł przeleje na konto które koniecznie musi mieć klient za którego utrzymanie sam zapłaci (i to tylko dla jednorazowego świadczenia 300 zł) no i praca tego pracownika w sumie 1,5 dnia za równe 0 zł (teraz świadczenie przyjmowane jest przez okres 3 miesięcy i pracuje przy nim od 1 do kliku pracowników w zależności od instytucji która obsługuje hucznie przyjmowany program Dobry Start - mających oczywiście stosowne upoważnienia). Ostatnia kwesta to oszczędność 488 mln zł przez kolejne 10 lat. Za 10 lat to 300 zł będzie warte tyle co blok rysunkowy dzisiaj, tyle samo bloków rysunkowych będzie warte owo 488 mln. "BLIŻEJ MIESZKAŃCA PLUS" to chyba dobre hasło.
MAKA
rok temu
WSZYSTKICH CHCĄ ZMUSIĆ DO ZAŁOŻENIA PROFILI ZAUFANYCH.....
MAKA
rok temu
NO NIE WIEM CZY TAK ZUS JEST BARDZIEJ WIARYGODNY NIŻ OPS - Y. WYPŁATY I TAK SĄ NA KONTA, WNIOSKI WE WIEKSZOŚCI ELEKTRONICZNE.... TO USUŃCIE TEŻ 500 PLUS I ŚWIADCZENIA RODZINNE, A JESZCZE LEPIEJ FUNDUSZ ALIMENTACYJNY I DŁUŻNIKÓW BO TO JEST TO SAMO, TEŻ GENERUJE KOSZTY UTRZYMANIA PRACOWNIKA, SYSTEMÓW A I TAK GMINY MUSZĄ DOKŁADAĆ......
kobieta
rok temu
Pracuję i zus mi nie płaci a dlaczego to niby dzieci mają dostać,? ,.
...
Następna strona