Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

40 zł dla uchodźców z Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane dłużej

Podziel się:

Świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy będą wypłacane dłużej - zdecydował rząd. Dotyczy to pomocy udzielanej m.in. niepełnosprawnym, kobietom w ciąży lub osobom starszym.

40 zł dla uchodźców z Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane dłużej
Jeśli gościmy pod swoim dachem uchodźców z Ukrainy, to możemy dłużej otrzymywać pomoc finansową (Adobe Stock, Damian Hetman)

Świadczenie o wartości 40 zł dziennie za osobę, otrzymuje się za okres pomocy nie dłuższy niż 120 dni, od momentu przyjazdu uchodźcy do Polski. Zmiana w rozporządzeniu obowiązującym od soboty (25 czerwca), określiła, w jakich przypadkach gmina może ten okres wydłużyć.

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker podkreślił w czwartek, że wydłużenie okresu pomocy finansowej przeznaczone jest dla osób, które mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Są to: niepełnosprawni, kobiety po 60. roku życia lub mężczyźni po 65. roku życia, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, osoby samotnie sprawujące opiekę nad co najmniej trojgiem dzieci, a także małoletni, którzy do Polski przybyli bez opiekuna.

Jak podkreśla rząd, w przypadku osoby niepełnosprawnej lub starszej takie świadczenie przysługuje zarówno za tę osobę, jak i za osobę sprawującą nad nią opiekę oraz za dzieci tych osób. Jeśli pomoc udzielana jest kobiecie w ciąży lub osobie z niemowlęciem, świadczenie przysługuje również za ich dzieci. W przypadku opiekuna trojga i więcej dzieci - świadczenie otrzymuje się za wszystkich. Jeśli wsparcie udzielane jest małoletniemu, pieniądze przysługują także za opiekuna tymczasowego i jego dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"

Świadczenie dla uchodźców. Kiedy wypłacane jest 40 zł

Dodatkowe 40 zł przyznawane jest na podstawie wniosków składanych za okres faktycznego zapewniania, na własny koszt, zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Wypełniony wniosek zanosi się do urzędu gminy, który go rozpatruje w ciągu miesiąca. Wypłata środków przez gminę może być uzależniona od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia.

Początkowo program pomocowy dla Ukraińców trwał 60 dni, ale okres ten wydłużono do 120 dni od momentu przybycia uchodźcy do Polski. W poprzednim brzmieniu rozporządzenia okres wypłaty świadczenia można było wydłużyć "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" i potrzebna była do tego zgoda wojewody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP