Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

50 tys. zł za zatrzymanie na 23 godziny. Bezprecedensowy wyrok Sądu Apelacyjnego

157
Podziel się:

Skarb Państwa zapłaci zadośćuczynienie mężczyźnie pozbawionemu wolności w czasie, kiedy musiał opiekować się swoim nowo narodzonym, chorym dzieckiem - podała w piątek "Rzeczpospolita". Niesłusznie zatrzymany otrzyma 50 tys. zł.

50 tys. zł za zatrzymanie na 23 godziny. Bezprecedensowy wyrok Sądu Apelacyjnego
Skarb Państwa zapłaci 50 tys. zł za niesłuszne zatrzymanie mężczyzny - tak zdecydował Sąd Apelacyjny (East News, Wojtek Laski)

Jak podał dziennik, Sąd Apelacyjny w Warszawie zajął się sprawą mężczyzny, który został niesłusznie zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w prowadzonej przez prokuraturę sprawie.

Wcześniej stołeczny Sąd Okręgowy przyznał mu za to 50 tys. zł zadośćuczynienia, ale od tego orzeczenia odwołał się prokurator, uznając kwotę za wygórowaną i proponując stukrotnie niższą, czyli 500 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 600 tys. zł za 2,5 roku niesłusznego aresztowania. Krzysztof Stańko walczy o więcej

SA prawomocnym wyrokiem podtrzymał jednak rozstrzygnięcie i przypomniał, że przy ustalaniu sumy uwzględniono też okoliczności zatrzymania, a nie tylko sam czas jego trwania. Doszło do niego w miejscu publicznym, na osiedlu, gdzie mężczyzna mieszka razem z rodziną, na oczach sąsiadów - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Został pozbawiony wolności na 23 godziny, a wcześniej zakuty w kajdanki i zaprowadzony do radiowozu. W akcji udział brało kilku policjantów, zaś takie środki, w ocenie sądu okręgowego, były nieproporcjonalne do wagi sprawy. Całe zdarzenie naraziło na uszczerbek dobre imię i pozycję zawodową mężczyzny.

Ważną okolicznością okazała się też jego trudna sytuacja rodzinna. Dzień przed zatrzymaniem przywiózł on wraz z żoną do domu ich nowo narodzone dziecko, które pierwszy miesiąc swojego życia spędziło na OIOM i wymagało specjalistycznej opieki lekarskiej. Sąd uznał, że czynności zatrzymania jego ojca, w szczytowej fazie pandemii koronawirusa, zwiększyły ryzyko zakażenia noworodka - podała gazeta.

Odrębne zdanie sędzi. "Kwota rażąco wygórowana"

Według SA rekompensata pieniężna była więc adekwatna. Sąd przypomniał, że przed tym zdarzeniem mężczyzna cieszył się nieposzlakowaną opinią i wykonywał zawód zaufania publicznego. Wykazał też, że o przyznaniu zadośćuczynienia powinny decydować m.in. konsekwencje, jakie zatrzymany ponosi w życiu osobistym i społecznym.

Zastrzeżenia do wysokości ostatecznie przyznanej kwoty miała też zasiadająca w składzie sędzia, która złożyła w tej kwestii zdanie odrębne. Oceniła zadośćuczynienie w takiej kwocie jako "rażąco wygórowane i nieadekwatne do rozmiaru rzeczywistej krzywdy" - wskazała "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(157)
Beata z Makow...
7 miesięcy temu
A POLICJANT JAKĄ DOSTANIE KARE, BO ZA 50 TYŚ MOŻNA POTRAKTOWAĆ JAKO NARAŻENIE SKARBU PAŃSTWA NA KOSZTY, POWINIEN ODPRACOWAĆ TE 50 TYŚ
Niezawiśli
7 miesięcy temu
Może w końcu to sędziowie zaczną odpowiadac za swoje wadliwe wyroki i niszczenie ludziom życia? Ten Pan dostał 50 tys. zł. Jakie odszkodowania dostaną opiekuńcze matki ktorym bezprawnie odebrano dzieci na wniosek sprawców przemocy? Jakie odszkodowania dostaną matki które oprawcy przy pomocy sądów przez lata bezprawnie okradali na podstawie przepisow przeglosowanych w 2011 roku, które okazały sie NIEKONSTYTUCYJNE?
Zbysiu
7 miesięcy temu
Zgadzam się ale z zakuciem Sad niestety poszedł po bandzie omijając prawo, bo policjant ma obowiązek zakuc aresztanta że względu na bezpieczeństwo jego i policjantów.
Tomasz
7 miesięcy temu
Jaka ustawka. Niedouczonym policjantom wydaje się że można zatrzymać za byle co a zatrzymać można gdy zachodzi obawa ucieczki lub matactwa o ile jest uzasadnione podejrzenie przestępstwa. Ostatni przypadek - zatrzymanie pana z rejestracji w szpitalu podczas pracy bo nie chciał ich wpuścić na salę. Gdzie mają prawo.
Noale
7 miesięcy temu
Przecież to zwykła ustawka na kase dla tatuś ka. Sprawdzić kogo on zna ktorego sędziego czy prokuratora... nikt z szarych obywateli nie dostanie takiej kasy ot tak sobie. Przekręt jakich wiele. ...
...
Następna strona