Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

500+ bez zmian w 2021 r. Minister finansów zapowiada też, że nie będzie podwyżki podatków

80
Podziel się:

Szef resortu finansów zapewnił, że mimo zwiększonych za sprawą pandemii wydatków budżetowych, rząd nie planuje wprowadzania ograniczeń w wydatkach socjalnych w przyszłym roku.

Tadeusz Kościński zapewnia, że w przyszłym roku motorem naszej gospodarki będzie konsumpcja.
Tadeusz Kościński zapewnia, że w przyszłym roku motorem naszej gospodarki będzie konsumpcja.
bEUDdECt

Tadeusz Kościński, cytowany przez Interię powołującą się na PAP, przekonuje, że nie ma planów ograniczania choćby 500+, bo motorem polskiej gospodarki w przyszłym roku ma być konsumpcja, pobudzana właśnie pieniędzmi publicznymi.

Minister dał też jasno do zrozumienia, że nie ma żadnych planów dotyczących podwyżki podatków w 2021 r. To ważne zapewnienie w sytuacji, kiedy pandemiczny kryzys pustoszy budżet państwa.

Zobacz także: Zobacz też: Nowe drogi w Polsce. Minister zdradza, które mogą powstać
bEUDdECv

Jak już pisaliśmy w money.pl, resort finansów przyznaje, że tegoroczny deficyt może wynieść 100 mld zł. Do Sejmu trafiła poprawka rozszczelniająca kluczową regułę wydatkową.

Minister finansów Tadeusz Kościński zapytany, czy deficyt budżetowy w 2020 r. może wynieść 100 mld zł, powiedział, że tak, ale jest to jeszcze analizowane. Dodał, że takie są wstępne założenia, ale są one uzgadniane na forum rządu, mogą więc jeszcze ulec zmianie.

Rząd spodziewa się wzrostu PKB w 2021 na poziomie 4 proc. wobec 4,6 proc. spadku w 2020 r. i inflację średnioroczną na poziomie 1,8 proc. wobec 3,3 proc. w tym roku - napisano w założeniach do przyszłorocznego budżetu, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

bEUDdECB

Mimo trudnej sytuacji finansów państwa rząd planuje też podwyżkę płacy minimalnej do 2716 zł, choć będzie ona niższa od zakładanych wcześniej 3 tys. zł.

Zgodnie z tym samym projektem stopa bezrobocia w 2021 roku ma spaść do 7,5 proc. z 8 proc. w tym roku. Inwestycje wzrosną o 4 proc. po spadku o 10,6 proc. w 2020 roku, a konsumpcja prywatna wzrośnie w 2021 o 4,4 proc. po spadku o 4,2 proc. w tym roku.

Ministerstwo Finansów planuje też zamrożenie płac w budżetówce. Z informacji "DGP" wynika, że resort zamierza uwzględnić w budżecie wypłatę trzynastej i czternastej emerytury, których koszt można szacować na ok. 20 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEUDdECW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
Biks
rok temu
...gdyby nie +500,13em gospdarka by...w dobie pandemi czy nie rodzina kosztuje. Dzięki Jarek
Lolo
rok temu
Są setki opłat nie nazywanych oficjalnie podatkami, które można podnieść. A można też wymyślić kolejne setki. (Zapomniał dodać.)
zxc
rok temu
Od 1 lipca zmieniono stawki VAT. 90% składników stosowanych do produkcji żywności a będących dotychczas na 8 % obecnie ma 23%. To oznacza 15 % droższą żywność. Ale w tv usłyszymy że to przez suszę, koronawirusa i tym podobne bajki.
bEUDdECX
nana
rok temu
Wychodzi na to, ze jesteśmy strasznie głupim, niewyedukowanym społeczeństwem. Kazda władza kombinuje, ale to co robi pis, kłamiąć w żywe oczy, szczując jednych na drugich i podpierając się patiotyzmem oraz wiarą przechodzi ludzkie pojęcie. Mimo to, większośc Polaków łyka to jak pelikan.
re
rok temu
Już dawno powinien być wprowadzony nakaz pracy jednego z małżonków, by dostać 500+.
...
Następna strona