Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

"500 plus dla emerytów" jeszcze w 2019 r. Od kiedy seniorzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze?

126
Podziel się:

O "500 plus dla osób z niepełnosprawnościami" mogą ubiegać się także emeryci, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Podpowiadamy, kogo dokładnie obejmie świadczenie i od kiedy.

"500 plus dla emerytów" 2019. Od kiedy?
"500 plus dla emerytów" 2019. Od kiedy? (East News, TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER)

Pod koniec lipca, ustawę dotyczącą "500 plus dla osób z niepełnosprawnością" z poprawkami przyjął Senat. Świadczenie to obejmie także niektórych seniorów.

O "500 plus dla emerytów" mogą ubiegać się seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

- Jeśli emeryt posiada już orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz spełnia inne warunki, wystarczy, że złoży wniosek, a otrzyma świadczenie. Jeśli orzeczenia nie ma, to zostanie skierowany na badanie do lekarza orzecznika – zapewniała prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Zobacz także: Zobacz: "500 plus dla emerytów". "Nie doliczamy do tej kwoty żadnych dodatków"

"500 plus dla emerytów" w 2019 r. Kiedy składać wnioski?

Pierwotnie z "nowego 500 plus" skorzystać miało, 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Programem zostanie więc objętych łącznie ok. 850 tys. osób.

"500 plus dla emerytów" dostaną osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 1100 zł brutto, czyli 935 zł netto. Senackie poprawki wprowadzają zasadę "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że jeśli inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę z "500 plus dla niepełnosprawnych" takie osoby dostaną 490 zł, aż do limitu 1600 zł.

Wnioski o "500 plus dla emerytów" trzeba składać w ZUS-ie, w przypadku rolników - w KRUS-ie. Natomiast osoby z "mundurówki" składają wnioski do zakładów emerytalno-rentowych.

Dodatkowe 500 zł dla emerytów przysługiwać będzie od października, choć z dokumentami lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. Świadczenie naliczane będzie od miesiąca złożenia wniosku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(126)
Edi
3 lata temu
Ok
marian
4 lata temu
. ,, Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. " Margaret Thatcher. I tego się trzymajmy.
Wiktor
4 lata temu
Dlatego Pi ma mój głos, myśli o emerytach którzy kiedyś budowali Polskę!
ups
4 lata temu
po co dają pięćset złotych na dzieci ludzi dobrze zarabiających,tylko dla biednych na niskiej emeryturze,na pensji najniższa krajowa,to rozumiem
Robo
4 lata temu
Ico z tego ze daja + 500 jak po ukonczeniu dxkoly delikwent jedzie za praca do Anglii tam pracuje i placi podatek a nasxe panstwo ma satysfakcje ze wyszkolilo pracownika i nie ma nic z tego.takie +500 powinno byc dpracowane po ukonczeniu szkoly.a
...
Następna strona