Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

500 plus dla emerytów. Zasady przyznawania świadczenia

38
Podziel się:

Wraz z początkiem września rozpoczęła się "karuzela" wniosków o 500 plus, które przysługują emerytom i osobą niepełnosprawnych, niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Podpowiadamy, jak wyglądają zasady przyznawania "500 plus dla emerytów".

500 plus dla emerytów. Zasady przyznawania świadczenia
500 plus dla emerytów. Zasady przyznawania świadczenia (Shutterstock.com, shutterstock.com)

500 plus dla emerytów. Zasady przyznawania świadczenia

Jednak z pełnej kwoty świadczenia skorzystają e osoby, które mają najniższe dochody. Senackie poprawki wprowadziły bowiem zasadę "złotówka za złotówkę". Tym samym, gdy inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę takie osoby otrzymają 490 zł, aż do limitu 1600 zł.

Zobacz także: Oglądaj: Platforma obiecuje wyborcom dopłaty do pensji i niższe składki. "Wszystkim się opłaci"

By otrzymać świadczenie należy złożyć odpowiedni wniosek w dowolnej placówce ZUS (KRUS w przypadku rolników). Druk wniosku ESUN należy pobrać ze strony www.zus.pl jak również w salach obsługi klientów w placówkach Zakładu. "Mundurowi" zainteresowani świadczeniem powinni złożyć wniosek do zakładu emerytalno-rentowego.

500 plus dla emerytów. Zmiany w zasadach

Z założenia 500 plus dla emerytów i niepełnosprawnych miało przysługiwać jedynie osobom, które pobierają najniższą emeryturę (935 zł netto). Skorzystać miało z niego 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Programem zostanie tym samym objętych łącznie ok. 850 tys. osób.

Wystarczy wypełnić specjalny formularz. Do wniosku o "500 plus dla emerytów" trzeba będzie dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Może to być orzeczenie o:

  • całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Jolanta
3 lata temu
Nie interesujmy się cudzymi pieniędzmi, tak dla własnego zdrowia.
Zszokowana
4 lata temu
Emerytka ponad 83-letnia.Musi zgłosić się na komisję przez lekarza orzecznika ZUS.Z jakiej racji? Przecież nie pobiera renty tylko Swoją Zasłużoną emeryturę.Ale niestety, ona jest w kwocie 1360 zł.(brutto) Wydawałoby się że spełnia przesłanki do dodatku 500+. Tym bardziej, że osoba ma przyznany dodatek pielęgnacyjny z racji dawno ukończonego wieku 75 lat.Tam nie wymagało się żadnej komisji lekarskiej!!! A teraz należy udowodnić, że nie jest się sprawnym do samodzielnej egzystencji? Żenada
agata
4 lata temu
...limit dochodowy z 1100 do 1600,netto,czy brutto?
kkkk
4 lata temu
W praktyce wygląda to tak..mama ma pierwszą grupę wydaną przez lekarza powiatowego,,więc teraz trzeba stawac na komisję od orzecznka z KRUS bo powiatowa nię będzie,,,pic na wodę
zosia4
4 lata temu
nie rozumiem jak można sprzeciwiać się wypłacie 500+ dla niepełnosprawnych i emerytów ja uważam że łatwiej jest dawać niż brać cieszę się że nie muszę brać i cieszę się że co niektórym będzie trochę łatwiej pozdrawiam
...
Następna strona