Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

500 plus. Ukrócenie opóźnień w przyznawaniu świadczenia pierwszym zadaniem nowej minister

0
Podziel się:

Minęło już trzy i pół roku od momentu wprowadzenia programu 500 plus. Mimo niewątpliwych korzyści socjalnych sama procedura przyznawania świadczenia wymaga ciągłego usprawniania. Tym samym będzie to stanowiło pierwsze zadanie nowej minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.

500 plus. Ukrócenie opóźnień w przyznawaniu świadczenia pierwszym zadaniem nowej minister
500 plus. Ukrócenie opóźnień w przyznawaniu świadczenia pierwszym zadaniem nowej minister (PAP, Mateusz Marek)
bEEJbtFN

500 plus. Ukrócenie opóźnień w przyznawaniu świadczenia. Kartka z kalendarza i próg dochodowy

Sam program 500 plus zaczął być wdrażany 1 kwietnia 2016 roku jako najważniejsza inicjatywa socjalna rządu Zjednoczonej Prawicy. Reguły przyznawania świadczenia zmieniły się jednak od tego czasu w bardzo znacznym stopniu. Przypomnijmy, że w momencie wprowadzania programu obejmował on drugie i kolejne dzieci. By otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko trzeba było posiadać udokumentowane dochody poniżej wyznaczonego wówczas pułapu.

Jednak wraz z 1 lipca wspomniany próg dochodowy został wyłączony z programu. Jednocześnie funkcjonowanie programu nadal pozostawia wiele do życzenia. Chodzi przede wszystkim o przewlekłość w wypłacaniu świadczenia np. osobom znajdującym się poza granicami kraju.

bEEJbtFP
Zobacz także: Oglądaj: 500 plus. Polacy nie lubią dostawać pieniędzy "za nic". Kolejne programy socjalne nie robią już wrażenia

Teoretycznie kilkadziesiąt tysięcy wniosków, o których mowa, to niewiele w morzu blisko 6,8 mln objętych programem dzieci. Skalę problemu uwypukla jednak fakt 300 tys. dzieci, które jeszcze w październiku znajdowały się "poza systemem". Pieniądze teoretycznie przysługujące rodzicom, nie były wypłacane. Część z nich to właśnie dzieci rodzin emigranckich, które regularnie kontaktują się z redakcją money.pl.

500 plus. Opóźnienia w przyznawaniu świadczenia. Pierwsze zadanie nowej minister

Marlena Maląg jako nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej ma przed sobą ciężkie zadanie. Tym bardziej że resort zdaje sobie sprawę z problemu – okazuje się bowiem, że od 2016 r. trafiały do niego pisma od rzecznika praw obywatelskich, w których informował o skargach ze strony obywateli i samorządów w tej sprawie.

bEEJbtFV

Po jednym z kolejnych pism, w kwietniu 2018 r. ówczesna minister Elżbieta Rafalska poinformowała opinię publiczną, że do Urzędów Wojewódzkich rozpatrujących tego rodzaju wnioski skierowano o 5 mln zł więcej, co miało pomóc w usprawnieniu procesu. Zapewniła, że zwiększona zostanie liczba oddelegowanych do pracy przy 500+ urzędników, a w razie kolejnych braków finansowych, przekazywanie urzędom kwoty będą wzrastały. Już wówczas minister przyznawała, że problem jest spory, gdyż za sukces uznała zwiększenie rok do roku liczby rozpatrzonych decyzji o 6,7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEJbtGq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)