Notowania

500 plus
18.02.2019 16:19

500 plus: Zmiany w programie. Zwiększone kryterium dochodowe, zniesienie wymogu ustalenia alimentów dla rodzica samotnie wychowującego dziecko

Szykują się zmiany w programie 500 plus. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w wywiadzie dla dziennika „Fakt” zapowiedziała, że zwiększy się kryterium dochodowe oraz zniesiony zostanie wymóg ustalenia alimentów, co ułatwi samotnym rodzicom uzyskanie świadczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
500 plus: Zmiany w programie. Zwiększone kryterium dochodowe, zniesienie wymogu ustalenia alimentów (Fot: Tomasz Kawka)

500 plus: Zniesienie wymogu ustalenia alimentów

Według proponowanych zmian do programu 500 plus, samotny rodzic nie będzie musiał przedstawiać decyzji o zasądzonych alimentach przy wniosku o świadczenie na pierwsze dziecko, a na drugie i kolejne pieniądze dostanie bezwarunkowo.

Zmiana ta ma zostać wprowadzona jeszcze w tym roku.

Samotni rodzice w Polsce wychowują ponad milion dzieci.

500 plus: Zwiększenie kryterium dochodowego

Kolejną proponowaną przez ministerstwo zmianą do programu 500 plus jest zwiększenie kryterium dochodowego. Obecnie przy wniosku o świadczenie na pierwsze dziecko dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 800 złotych (w przypadku niepełnosprawnego dziecka w rodzinie 1200 złotych).

Ministerstwo planuje wzrost progu dochodowego o około 100 złotych. Swoją decyzję resort motywuje spadkiem bezrobocia w Polsce i wzrostem płacy minimalnej. - W przypadku podwyższenia kryterium dochodowego reagujemy na zmiany, których wszyscy jesteśmy świadkami. Systematycznie podnosimy wysokość minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto. W 2016 r., kiedy program wchodził w życie, minimalna pensja była o 400 zł brutto niższa. Do tego rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Pracuje rekordowe 16,6 mln osób — powiedziała Elżbieta Rafalska.

500 plus: Inne zmiany w programie. Rafalska zadowolona z efektów

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało jeszcze dwie zmiany. Resort planuje:
wprowadzenie szczególnego, trzymiesięcznego terminu na złożenie wniosku o 500 plus w przypadku noworodka,
wprowadzenie szczególnych regulacji pozwalających zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie.

Ponadto Elżbieta Rafalska jest zadowolona z efektów działania 500 plus. - Od momentu wprowadzenia programu „500 plus” spadł wskaźnik ubóstwa w Polsce. Świadczenie z całą pewnością poprawia sytuację finansową polskich rodzin — mówiła.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2019

AnoWyjdzie Wam to pincset plus bokiem i uszami :)

18-02-2019

AnoBTW kiedy obnizycie podatki dla PRACUJACYCH ?

18-02-2019

GhokJako ze uczciwie pracuje to w zamian jestem za to karany i zabiera mi sie ponad 20 % .Potem łaskawie daje mi sie 500+ jesli mam 2 dzieci. Nie lepiej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)